.

OPERATIVNÍ LEASING

Operativní leasing představuje rychlou a snadnou cestu k novému autu. Jeho oblíbenost mezi lidmi roste především díky tomu, že jedinou požadovanou platbou je měsíční paušál. S jakými dalšími výhodami se pojí? A na co je třeba si dát naopak pozor?

V čem se liší finanční a operativní leasing?

V Česku rozlišujeme dva druhy leasingu - finanční a operativní leasing, které se vzájemně liší způsobem úpravy vlastnických práv. V případě finančního leasingu smlouva zahrnuje předkupní právo, ale po ukončení operativního leasingu auto nadále vlastní leasingová společnost. Hovoříme tedy o pronájmu vozidla.

Pro koho je operativní leasing určen?

Zpočátku byl operativní leasing nabízen pouze právnickým osobám, pro které je výhodnější než finanční leasing (alespoň za předpokladu, že firma vlastní tři vozidla a více).

Před pár lety se ale postupně začaly objevovat nabídky leasingu pro soukromé osoby. Tato forma se díky výhodám, které poskytuje, brzy začala těšit vysoké oblíbenosti. Avšak ten, kdo o operativním leasingu uvažuje, by si měl dát pozor na určitá omezení.

Výhody operativního leasingu

Největší výhodou je bezesporu minimum starostí s provozem auta, protože je stále ve vlastnictví leasingové společnosti. Například není nutné vybírat a sjednávat povinné ručení či havarijní pojištění.

Někdo za výhodu může považovat i možnost mít každý rok nové auto - když smlouva vyprší, jednoduše jej lze vrátit společnosti, od které bylo pronajato.

Servis je v ceně

Konkrétní podoba i rozsah servisu vždy závisí na dané smlouvě. Operativní leasing ale bude zahrnovat pravidelné prohlídky vozidla, na něž je nutné se dostavovat po dohodnutém počtu najetých kilometrů, dále pojištění a platbu silniční daně.

Součástí operativního leasingu středních a vyšších kategorií je pak i dálniční známka, výměna pneumatik nebo příjezd mechanika v případě poruchy vozidla.

Cena za plný servis se nemusí vždy markantně lišit od ceny za servis základní. Mnohdy se jedná o rozdíl jen v řádu stokorun.

Zahrnuje pojištění

Při volbě operativního leasingu není nutné dodatečně sjednávat povinné ručení ani havarijní pojištění, jelikož jsou zahrnuta v ceně. Zpravidla jsou v případě vozidel na leasing pojištěna také čelní skla.

Nevýhody operativního leasingu

Jak již bylo řečeno, operativní leasing se pojí s určitými omezeními. Jedná se například o předem daný počet kilometrů, které lze ročně najezdit. Každý sám však musí zvážit, zda se skutečně jedná o nevýhody, a zda se mu pronájem auta na operativní leasing vyplatí.

Omezený nájezd

Počet kilometrů, které je možné najet za rok, je ve smlouvě omezen. Limit se obvykle pohybuje v rozmezí 15 až 20 tisíc kilometrů ročně, což je dostatečný počet pro většinu českých řidičů. U naší společnosti můžete individuálně nastavit limit kilometrů až 40.000 tisíc kilometrů ročně.

V některých případech to však může být jen 5 tisíc kilometrů, proto je dobré o vlastním počtu najetých kilometrů přemýšlet předem a na základě toho zvolit vhodnou variantu operativního leasingu. Za každý nadpočetný kilometr se zpravidla doplácí 4 až 6 korun.

Kdo je vlastně oprávněn vozidlo řídit?

Kromě osoby, která operativní leasing sjednává, mohou dále vozidlo řídit rodinní příslušníci. V případě některých smluv jsou to jediné osoby, které jsou oprávněné auto řídit.

Proto je lepší další případné řidiče nahlásit společnosti předem. Na nic se samozřejmě nemusí přijít, ale při dopravní nehodě by to byl velký problém a není radno riskovat.

Platby za poškození auta

Při předávání leasingové společnosti (po skončení smlouvy) musí být vozidlo v naprostém pořádku. Skvrny na sedačkách, zvířecí chlupy, či šrámy na vozidle budou klientovi naúčtovány dle přesně stanovených tabulkových pravidel.

Proto se kromě důkladného umytí a vyčištění auta doporučuje počítat s poplatkem až 30 000 Kč za takzvané nepřiměřené opotřebení.

Leasing nebo půjčka na auto?

Při koupi automobilu se mnozí rozhodují mezi leasingem a půjčkou na auto. Přední výhodou úvěru je, že se klient ihned stává majitelem vozidla.

Dnes si lze vzít půjčku na auto u bankovních i nebankovních společností. Obě varianty mají svá pro a proti, v případě úvěru u nebankovní instituce doporučujeme přečíst si článek o nebankovních půjčkách, kde se lze dozvědět, na co si dát pozor při případném podepisování smlouvy.

Zda se autopůjčka vyplatí více než leasing je vždy individuální. Jaké jsou její klady a zápory?

Výhody

 • klient je majitelem auta ihned
 • možnost si nastavit minimální délku splácení
 • obvykle vyjde levněji než leasing
 • možnost provádět na vozidle změny

Nevýhody

 • klient platí za servis a pojištění vozidla
 • je nutné být bankou vyhodnocen jako bonitní klient (klient schopný splácet)

Obecně je koupě auta na leasing dostupná i lidem s nižšími příjmy. V případě finančního leasingu se počítá s tím, že klient na konci splácení vozidlo odkoupí.

Finanční leasing zahrnuje akontaci - první vyšší splátku (většinou 30 % z ceny auta), u operativního leasingu ale požadována není. Mezi výhody a nevýhody leasingu patří:

Výhody

 • jednoduché a rychlé vyřízení
 • dostupnost i pro lidi s nižšími příjmy
 • zahrnuje servis a pojištění auta (povinné ručení, havarijní pojištění)

Nevýhody

 • klient se stává vlastníkem vozidla až po splacení (v případě operativního leasingu nikdy)
 • délku splácení není možné volit libovolně