cs

Zloději jdou dnes hlavně po luxusních SUV. Toto jsou modely aut, které se loni kradly nejvíce

20.11.2021

Zloději aut jsou stále vybíravější. Podle Svazu pojišťovacích společností (GDV) v roce 2020 v Německu odcizili 10 697 automobilů krytých havarijním pojištěním. Snad vlivem koronaviru je to méně než rok předtím, kdy zmizelo 14 299 vozů. Zdá se ale, že za poslední rok zloději šli spíš po kvalitě než kvantitě. U nás bohužel podobné statistiky nejsou volně dostupné. 

Zájem je především o prémie

Jelikož jde pouze o údaje pojištěných aut, nemáme k dispozici statistiky o všech nahlášených krádežích v Německu. To ovšem nesnižuje jejich výpovědní hodnotu, neboť dražší auta jsou nejčastější volbou nenechavců. Současně také platí, že právě prémiové a luxusní modely si majitelé pojišťují nejčastěji.
Po loňském poklesu počtu krádeží se očekává, že v letošním roce se jejich množství opět zvýší, a to jednak pro mírnější omezení způsobená pandemií a jednak pro lehkovážný přístup automobilek k zajištění bezklíčového systému zamykání a startování. 

SUV bez rozdílu národnosti

Pokud jde o samotný žebříček nejčastěji kradených modelů, jednoznačně mu možná poněkud překvapivě dominuje Range Rover Velar. Na 1000 pojištěných kusů připadá v průměru až 15,5 ukradených za loňský rok! Průměrná částka pojistného plnění přitom byla 52 158 eur, tedy asi 1 300 000 Kč. Kromě něj se ve statistice objevuje také Range Rover 3. generace, což dokazuje obecnou rizikovost této značky z hlediska krádeží.
Dva modely má v první jedenáctce také značka BMW, a to model X6 2. generace a X5 3. generace. Rovněž dva modely má v seznamu i Toyota. Konkrétně jde o Land Cruiser 4. generace a Prius+ 1. generace. Navíc se k nim přidává i Lexus NX 1. generace. Dalšími modely mezi nejkradenějšími jsou Kia Stinger 1. generace, Porsche 911 3. generace, Ford Edge 3. generace a Hyundai Santa Fe
4. generace. Konkrétní údaje uvádíme v tabulce níže.

Nejkradenější auta v Německu (2020)

Pořadí Model Počet ukradených aut na 1000 pojištěných Průměrné pojistné plnění v EUR
1. Range Rover Velar                                 15,5 
2. BMW X6                                                 9,0 
3. Kia Stinger                                              6,7 
4. Range Rover (3. gen)                             5,9 
5. Lexus NX                                               4,4 
6. Toyota Land Cruiser                              4,3
7. Toyota Prius                                           3,9 
8. Porsche 911                                           3,5 
9. Ford Edge                                             3,4 
10. BMW X5                                               3,4 
11. Hyundai Santa Fé                                 3,4