cs

Základní kontrola vozu před zimou ušetří nejeden problém. Přesto na ni řada řidičů kašle

01.11.2021

Mnoho řidičů kontroly svého auta podceňuje. Někteří předpokládají, že stačí roční servisní prohlídka a více není potřeba. Jiní dokonce nedělají ani tu. To se pochopitelně může vymstít. Nejen že se auto stane nepojízdné, ale také je třeba počítat s finančními výdaji za opravu. Přitom stačí málo - podívat se na ta správná místa. Kam?

Autobaterie

Autobaterii nemusí vyřídit jenom zimu, tedy chladné počasí. Na jejím stavu se podepisuje také horko. Po létě, ideálně během podzimu, je tedy namístě věnovat jí pozornost. Provést kontrolu, ideálně také proměření, a když je to potřeba, nechat ji nabít. Možná se zjistí i to, že je zralá na výměnu. V takovém případě sice neušetříte peníze, ale alespoň starosti s tím, že ráno nenastartujete.

Chladicí kapalina

Velmi důležitá kapalina, která se stará o to, aby se motor nepřehřál. S nástupem zimy je třeba vyřešit hned dvě důležité věci. Tou první je množství chladicí kapaliny. Zde pomohou rysy na nádržce, které optimální hladinu určují. Dále je však nutné zjistit i to, jaký bude bod tuhnutí. Je třeba myslet na to, že chladicí kapalina musí pro svou funkci odolat i silným zimním mrazům. Pokud její mrazuvzdornost není dostatečná, je třeba ji dolít tak, aby tekutina obstála celou zimu.

Zdroj obrázku: Freepik

Kapalina do ostřikovačů

Zdá se jako méně potřebná, ale opak je pravdou. Stačí mít znečištěné čelní sklo av tu chvíli jde o život. Pokud z ostřikovačů nic nestříká, není to jenom tím, že může být nádobka prázdná. Problémem může být také to, že kapalina zmrzla. To je nutné pochopit a nechat takovou směs, která zvládne odelat i zimním mrazům. Potom vás nástrahy zimních silnic nepřekvapí.

Mohlo by vás zajímat: Čekal, že benzín bude ještě levnější. Nakonec musel tankovat dráž, než kdyby načerpal hned

Pneumatika

I těch je dobře si před zimou všímat. Je pochopitelné, že naším doporučením jsou pneumatiky zimní. Ty bys měl mít i příslušné označení. Dále je nutné zkontrolovat i hloubku dezénu a popřemýšlet, zda bez problémů vydrží celou zimní sezónu. Pokud ne, je lepší a rozumnější provést výměnu už nyní.