cs

Začínáme s elektromobilitou I – Jak na domácí nabíjení?

20.11.2021

Automobilový svět se chystá ke kompletnímu přechodu k elektromobilitě, dost možná i vy už budete mít brzy v garáži elektromobil nebo plug-in hybrid, který bude vyžadovat pravidelné nabíjení. Ve spolupráci s experty ze společnosti ČEZ vám přinášíme jednoduchý návod, jak se ponořit do problematiky domácího nabíjení. Novinek je hodně, ale není třeba z nich mít strach.

Dosavadní zkušenosti majitelů elektromobilů říkají, že zhruba 80 % nabíjení probíhá doma (o veřejném nabíjení si více řekneme v dalším dílu). Dává to smysl, plug-in hybridy (PHEV) i elektromobily (EV) zatím patří do dražší kategorie vozů, takže je majitelé mají možnost parkovat vždy na stejném místě, tedy i nabíjet. Navíc je to komfortní - přijedete domů, píchnete auto do zásuvky a ráno si ho vyzvednete plně nabité (a ještě vyhřáté nebo klimatizované, dle potřeby) a můžete vyrazit na cesty. Především je ale domácí nabíjení cesta k největším úsporám!

O peníze jde až v první řadě

Při nabíjení elektrifikovaných aut v domácnosti (i jako podnikatel) máte možnost využívat zvýhodněné sazby za elektřinu (označují se C27d a D27d) - třetinu dne (hlavně večer a v noci) máte možnost čerpat elektřinu do elektroauta (i pro celou domácnost) za sníženou cenu (kolem 2,50 Kč/kWh podle dodavatele). Reálně se pak při jízdě takto nabitým elektromobilem dostáváte na nedostižné provozní náklady 0,30-0,50 Kč/km (pro srovnání: benzinové motory se pohybují kolem 2 Kč/km, diesely 1,50 Kč/km a ani úsporné CNG se nedostanou pod 1 Kč/km).

Foto: Škoda Auto

Domácí nabíjení je nejpohodlnější, nejjistější a hlavně nejlacinější

CO JE CO

Výkon nabíječky se udává v kilowattech (kW) a platí, že čím více, tím lépe - omezením je však schopnost automobilu přijímat vysoký nabíjecí výkon (dle specifikací konkrétního modelu).

Kapacita baterie se udává v kilowatthodinách (kWh) a stejně jako u běžné palivové nádrže platí, že čím více, tím lépe - ale tím déle ji taky budete plnit až po okraj.

Plug-in hybrid (PHEV) kombinuje elektromotor se spalovacím motorem. Elektrický dojezd je omezený (30-50 km), pro delší cesty využijete spalovací motor. Nabíjení trvá obvykle mezi dvěma (wallbox) a pěti (230V zásuvka) hodinami.

Elektromobil (EV) pohání pouze elektřina. Baterie s vysokou kapacitou mají dlouhý dojezd (podle konkrétního modelu řádově stovky kilometrů), ale také vyžadují dlouhý nabíjecí čas: přes wallbox celou noc, běžnou zásuvkou klidně 15 a více hodin.

Která zásuvka je ta pravá?

Máte v garáži nebo poblíž svého parkovacího stání obyčejnou zásuvku? Gratulujeme! Ale měli byste vědět, že běžná 230V zásuvka s výkonem 2,3 kW nabije PHEV za zhruba pět hodin, elektromobil ještě mnohem déle (klidně 15 hodin a více). Jako nouzové řešení to stačí, ale pokud chcete nabíjet pravidelně, potřebujete něco výkonnějšího.

Tím by se mohla stát průmyslová zásuvka (třífázová 400V s výkonem 11 nebo 22 kW), která sníží nabíjecí čas zhruba o třetinu, ale vysoký výkon poskytovaný po dlouhý čas nutný k plnému nabití velmi zatěžuje elektrické rozvody a další komponenty, které na to obvykle nejsou stavěné, což zavání zkratem nebo dokonce požárem. To, co tedy skutečně potřebujete, je wallbox.

Foto: Volkswagen

Wallbox je kompaktní krabička na zeď, s níž je domácí nabíjení pohodlnější a bezpečnější

Wallbox je koncové zařízení navržené a dimenzované na dlouhodobé nabíjení elektrovozů, je tedy výrazně bezpečnější (pokud si ceníte svého auta i domu, je vhodné myslet na bezpečnost v první řadě). Nabíjení je také pohodlnější (má integrovaný nabíjecí kabel, takže nemusíte neustále manipulovat s kabely v autě) a sofistikovanější - nabíjení můžete dálkově spouštět či časovat (některé vozy to umí i samy o sobě, případně přes mobilní aplikaci), případně jej lze využít v chytrých domácnostech.

Takže jak na to?

1. V první řadě si zjistěte vše o možnostech nabíjení vašeho elektrovozu (primárně jak výkonnou má palubní nabíječku) a zeptejte se prodejce, jaký vám poskytne servis pro domácí nabíjení (odborníky pro návrh řešení domácího nabíjení, certifikované nabíjecí komponenty).

2. V místě nabíjení je třeba provést revizi rozvodů, vedení v domě totiž musí být plně způsobilé přenášet vysoký elektrický výkon po dlouhou dobu. Souseda s elektrickou průmyslovkou tentokrát nevolejte, chce to skutečné profíky - odborníky vašeho dodavatele elektřiny, specializovanou soukromou firmu, nebo zvláštní tým automobilky, od které chcete nové elektroauto kupovat (ne všechny takovou službu nabízejí). Taková odborná kontrola může stát zhruba 2-5 tisíc korun.

Foto: MINI

Řada automobilek již dnes podporuje své zákazníky servisem, který jim usnadní přípravu a realizaci domácího nabíjení

3. Návrh řešení musí zohledňovat požadovaný výkon (pro většinu současných aut vám postačí výkon 7 až 11 kW, ale do budoucna mohou tyto výkony růst až k 22 kW, takové řešení je však o poznání dražší) a zvolený wallbox musí odpovídat vašim požadavkům (stačí vám jednoduché řešení, nebo vyžadujete pokročilé funkce?). Wallbox pořídíte v rozpětí od 12 do 60 tisíc korun podle funkcionality, rozumné řešení bude stát 20-30 tisíc korun.

4. Fyzická instalace musí být provedena profesionálně, ani na tom se nevyplatí šetřit. Nářadí tak nechte ve skříni a povolejte odborníky. Cena instalace se může pohybovat mezi 5 a 10 tisíci.

Celkem vás instalace kvalitního řešení domácího nabíjení bude stát zhruba do 35 tisíc korun, což není málo, ale z hlediska bezpečnosti a komfortu nabíjení jde o velmi dobře utracené peníze.

Tak, a nyní stačí už jen připojit kabel a vesele nabíjet, abyste si mohli užívat tichou a pohodovou jízdu na elektřinu. Ano, začátky mohou být krušné a cestování na delší vzdálenosti bude vyžadovat plánování (a také využití veřejné nabíjecí sítě, o které si řekneme více v dalším dílu), ale na provozu vám to může ušetřit spoustu peněz.

Jak jste na tom s elektromobilitou?EV/PHEV mám a nabíjím převážně doma8,4 %EV/PHEV mám a nabíjím převážně veřejně/v práci4,5 %EV/PHEV si plánuji do dvou let pořídit10,1 %Rád bych EV/PHEV měl, ale nemám kde nabíjet6,2 %Elektromobilita mě vůbec nezajímá70,8 %