cs

Za některé nehody nemohou řidiči, ale jejich auta. Nesmyslná výbava nadělá víc škody než užitku

30.11.2021

V případě nehody je třeba vždy najít a potrestat viníka. Tím bývá pochopitelně řidič konkrétního vozu. Faktem ale je, že ne vždy je to plnou vinou právě on, kdo za karambol může. Mnohdy má velký podíl i auto, ve kterém jsou prvky výbavy, které mají k bezpečnosti přispívat, ale v mnoha situacích dělají pravý opak. Přesto jsou některé ve vozech povinné. 

Hlídání jízdních pruhů

Udržet auto v jízdním pruhu by měla být základní podmínka získání řidičského oprávnění. Během jízdy se má navíc řidič soustředit jenom na řízení, a tak podobné systémy ve vozech vůbec nemusí být. Bohužel jsou a zvláště ty aktivní mohou napomáhat vzniku nehod. Pokud řidič potřebuje nutně vybočit ze svého pruhu, aby případnému problému zabránil, začne ho auto vracet zpět a člověk za volantem musí s vozem doslova bojovat. Ne vždy tak manévr proběhne dle jeho představ.

Zdroj obrázku: Freepik

Automatické brzdění

Řidič by se měl nejenom věnovat jízdě, ale měl by si držet i dostatečný odstup. Potom by podobná výbava byla ve vozech zcela zbytečná. A mnohdy je. Není výjimkou, že systém špatně vyhodnotí chodce na chodníku těsně u silnice, chybně vyhodnotí cyklistu nebo stojící auto. Najednou jde vůz sám od sebe tvrdě na brzdy, což překvapí jak jeho řidiče, tak vůz jedoucí za ním. A k bezdůvodné nehodě zbývá jenom kousek, jelikož neosvícené auto se v mlžném oparu zjeví doslova z ničeho nic. Přitom i klasické svícení tuto vzdálenost zvýší.

Automatické svícení

Má řidičům ulehčit, což se rozhodně děje. Někteří na něj ale spoléhají až moc. Například mlhu však senzory nejsou schopny podchytit a auto stále používá denní svícení, čímž je zezadu doslova neviditelné. Problém je ale i automatické přepínání dálkových světel. Senzory mnohdy zareagují pozdě nebo nepřesně. Protijedoucí auto je oslněno a není daleko k nehodě. A opět za to může technika a výbava, která je součástí moderních automobilů.