cs

Výrobce aut i dílů zasáhla další katastrofa, šance na rychlý návrat do normálu jsou nulové

20.03.2022

Co platilo včera, dnes už neplatí. A ne že bychom včera měli mnoho důvodů k jásotu, naopak se objevily nové problémy. Teď k nim přibyla katastrofa v Japonsku, která zasáhla nejen automobilky, ale i firmu Renesas ovládající třetinu trhu s automobilovými čipy. 

Pokud vám v posledních dnech přijde, že každý den píšeme jen o problémech, které zasáhly automobilový průmysl, věřte, že to není dáno naším negativismem. Tento stav bohužel jen věrně vykresluje chaos, který v poslední době zachvátil automobilovou branži. Nejprve továrny a showroomy uzavřel koronavirus, než se o problémy zasadil nedostatek čipů. A když se již zdálo, že potrhané dodavatelské řetězce budou znovu zceleny, došlo na konflikt na Ukrajině. Svět se tak rázem začal potýkat s ještě větším nedostatkem ještě většího množství dílů či surovin.

Aby těch neštěstí nebylo málo, zasáhlo tento týden pobřeží japonské prefektury Fukušima zemětřesení o síle 7,4 Richterovy škály. Během neštěstí přinejmenším dva lidé zemřeli, zranění se pak počítají na stovky. Pro automobilový svět je nicméně podstatnější, že došlo na poškození továren Toyoty v Iwate a Miyagi. Značka tak musela i kvůli riziku zranění personálu vyhlásit dočasnou odstávku, stejně jako stojí továrna Nissanu, která je taktéž alokována v Iwate. Oba výrobci nicméně dodávají, že na obnovení výroby má dojít spíše dříve než později.

Otázkou ovše mje, zda bude ještě z čeho montovat. Neštěstím byly totiž zasaženy i společnosti Renesas, Murata či Sony, které stojí za výrobou čipů. První zmíněná dodává na automobilkám dokonce třetinu veškerých potřebných komponentů, stoprocentně tak jde o klíčového hráče. Jakýkoli výpadek tedy pocítí branže napříč celou šíří. Renesas přitom již oznámila, že dvě továrny jedou na poloviční kapacitu a třetí na třetinovou. Toyota tak počítá s tím, že její produkce by měla v dubnu klesnout o 17 procent, v květnu o 10 procent a v červnu o 5 procent.

Reálný dopad stupňujících se pohrom nicméně může být ještě větší, ostatně analytická společnost SP Global Mobility (dříve známá jako IHS Markit) snížila své odhady pro léta 2022 a 2023 o 2,6 milionu aut pro každý rok. Letos by tedy mělo být vyrobeno 81,6 milionu nových vozů, příští rok pak 88,5 milionů. To je nicméně výkonného ředitele firmy Marka Fulthorpa spíše optimističtější odhad. Nejhorší scénáře pak počítají s poklesem výroby o 4 až 6 milionů aut.

Znovu je nicméně třeba dodat, že dnes zkrátka nic není jisté. Stačí jen zmínit, že Rusko je stěžejním hráčem v dodávkách palladia. Tento kov je nicméně klíčovým u katalyzátorů, klíčovým je tedy v rámci emisních limitů. Pokud ovšem výrobcům bude chybět, nemohou posílat nová auta na trh, i kdyby jim sklady s čipy přetékaly ve švech. Nových aut pak pochopitelně nebude jen méně, ale je třeba počítat také s jejích dalším razantním zdražením.