VW může jen truchlit, jeho úhlavní konkurent vyrobí v lednu rekordní množství aut

Potíže s dodávkami některých dílů nezbytných pro výrobu aut v Evropě dále trvají a ještě nějaký čas trvat budou. Ne všude je ale situace tak špatná, Toyota po řadě problémů v letošním roce chce už v lednu 2022 lámat výrobní rekordy.
Letošní rok nebyl pro výrobce aut ani zdaleka ideální. Bojovat museli hlavně s nedostatkem čipů, v důsledku čehož byla zavírána jedna továrna za druhou. A jakkoliv se hlavně v prvním pololetí zdálo, že Toyota je na danou situaci připravena daleko lépe než všichni ostatní, v září i tento gigant musel odstavit prakticky všechny své podniky po celém světě. Něco takového japonskou automobilku rozhodně nepotěšilo, neboť jen za daný měsíc přišla o miliardy korun.
Z boje se ovšem nesmí utíkat, jakkoliv Toyota strádá i tento měsíc. V důsledku přetrvávající krize totiž muselo dojít k zastavení několika montážních linek v Japonsku, načež nevznikne dalších 14 tisíc aut. Ne až tak moc na firmu vyrábějící po léta okolo 10 milionů vozů za rok, ale nepotěší. Automobilka si nicméně hodlá vše vynahradit v lednu, který má být co do výroby jejím rekordním. A to jistě neuslyší rádi v Německu, kde Volkswagen coby jediný skutečný soupeř Toyoty v globálním měřítku dále strádá. A počítá s tím, že ani celou první polovinu příštího roku nedostane výrobu "do latě".
Toyota má naopak hned v lednu vyrobit rekordních 800 tisíc vozů a o více jak 8 procent překonat stejné období letošního roku, neboť si další dodávky dílů dokázala posichrovat. Japonci i díky tomu mají během stávajícího fiskálního roku (končí 31. březnem 2022) vyrobit 9 milionů aut. To je sice méně než dříve, i tak by je to mělo znovu vystřelit na vrchol celé branže, neboť koncern VW je na tom zásadně hůře. Například v továrně ve Wolfsburgu německá automobilka vyrobila nejméně aut za posledních několik dekád, o léta zpátky se vrací i Škoda a další značky.
Lze už jen dodat, že aktuálně byla mimo jiné uzavřena továrna, kde se vyrábí Land Cruiser nové generace. Po něm je ovšem neskutečná poptávka, která zaskočila i samotnou Toyotu. Automobilka tak již v září, kdy její celková produkce klesla z 900 000 vozů na 500 000, naznačila, že na auta mohou někteří zákazníci čekat až čtyři roky. To se ale týká japonského trhu, jinde by situace měla být lepší.