cs

V Rusku zruší povinné návštěvy STK pro desítky milionů vozů

23.11.2021

Prakticky hned v prvním čtení byl v Rusku přijat zákon, který ruší povinnost absolvovat pravidelnou technickou prohlídku všem motorovým vozidlům do 3,5 tuny, které jsou v osobním vlastnictví a nejsou využívány pro komerční účely. Tato revoluční změna se tak dotkne asi 50 milionů automobilů, motocyklů a dalších vozů. 

Pravidelné návštěvy STK budou pro běžné Rusy nejspíše brzy minulostí. Duma - tamní obdoba našeho parlamentu - totiž během prvního čtení schválila nový zákon, který ruší povinnost absolvovat pravidelnou technickou prohlídku u motorových vozidel do 3,5 tuny v osobním vlastnictví, které nejsou využívány pro služební či komerční účely. Možnost dobrovolných návštěv zůstává.

Auta do 3,5 tuny v osobním vlastnictví využívaná pro osobní účely nejspíše nebudou muset na STK

Návrh zákona tedy osvobozuje od této periodické kontroly soukromá motorová vozidla sloužící výhradně k osobním účelům. Taxíky nebo jiná motorová vozidla sloužící pro komerční přepravu cestujících či k výkonu podnikání/služebních cest se STK nezbaví.

Na STK se Rusové budou muset dostavit rovněž při registraci, změně vlastníka, změně konstrukce nebo po výměně pohonné jednotky.

Vlastníci se však STK nezbaví úplně, např. kvůli přepisu nebo při výměně motoru bude návštěva stále nutná

Jelikož je Rusko zároveň smluvní partií Vídeňské úmluvy o silničním provozu, ctí stanovenou povinnou technickou kontrolu pro autobusy a nákladní automobily s celkovou hmotností převyšující 3,5 tuny a také pro jejich přípojná vozidla.

Zajímavá je odůvodňující zpráva chystané novely zákona. Podle ní je technická závada na vině při dopravních nehodách motorových vozidel v Rusku pouze v minimech případů. Dle vyjádření předsedy Státní dumy, Vjačeslava Volodina, se přijetím zákona zbaví povinných prohlídek majitelé asi 50 milionů motorových vozidel.

Novela se dotkne asi 50 milionů vozidel

Připomínáme, že aktuálně mají nová vozidla do 3,5 tuny v Rusku STK platnou na čtyři roky. Vozy od čtyř do deseti let staří ji musí absolvovat každé dva roky a předmětné kousky s věkem nad deset let dokonce každý rok.

Ještě přísnější je to u autobusů a náklaďáků nad 3,5 tuny, které mají jako nové STK platnou na čtyři roky, poté se na autorizovaném pracovišti musí ukázat za jeden rok a následně, tedy při stáří nad pět let, dokonce každý půlrok.

Autobusy a nákladní auta nad 3,5 tuny, která jsou starší pěti let, musí v Rusku na STK každý půl rok

Od letošního roku se na ruských STK rovněž pořizuje fotografie prohlíženého vozidla na začátku a na konci linky. Tyto snímky následně putují do systému, takže to v zemi neomezených možností funguje podobně jako u nás.

Připravovaný zákon bude procházet ještě druhým a třetím čtením, přičemž ve třetím se všichni dozvědí, od kdy začne reálně platit. Může se tedy ještě stát, že novela ve finále neprojde, ovšem vzhledem k tomu, jak hladce prošla prvním čtením, o tom silně pochybujeme.