V Praze si vůz snadno dobijete, aplikace poradí, kde je volno

26.05.2021


Před deseti lety byl v pražských ulicích vztyčen první dobíjecí sloupek. Svou výškou by vás jistě neohromil, ale pro rozvoj Prahy to byla stavba vskutku významná. Jednalo se o první milník na cestě k elektromobilitě.

Počty dobíjecích stanic v Praze rostou geometrickou řadou Foto: Shutterstock.com

Od té doby PRE prohlubuje tento trend a naše metropole se může pyšnit více než 160 veřejnými dobíjecími stanicemi. Celkem jich nyní PRE v České republice provozuje přes 250. Navíc do konce roku 2022 plánuje vybudovat více než 500 dobíjecích stanic. "Obecně chceme v trendu zdvojnásobení pokrytí pokračovat každý rok," prozrazuje Vojtěch Fried, vedoucího oddělení Elektromobilita a Smart City v PRE.

Proč Praha potřebuje dobíjecí stanice

Elektromobilita je budoucnost zdravého města, ve kterém se dobře dýchá a žije, protože pomáhá ke snížení znečištění ovzduší i hluku v ulicích. PRE jakožto dynamická společnost, která dbá o příjemný život v hlavním městě, proto rozšiřuje svoji síť dobíjecích stanic. Ty jsou soustředěny kolem obchodních center, čerpacích stanic a klíčových příjezdových komunikací. A samozřejmě vznikají i v rezidenčních oblastech, aby mohl každý Pražan s vědomím, že pomáhá svému městu, pohodlně dobíjet u svého domova, nejen cestách nebo při nákupech.

Počty dobíjecích stanic v Praze rostou geometrickou řadou

Foto: PRE

Ale myšlenka a hlavně realizace dobíjecích stanic už překročila i hranice hlavního města. Pražská energetika instaluje své dobíjecí stanice prakticky ve všech okresech České republiky a buduje tak svou páteřní síť.

Aplikace, která si ví vždy rady

Elektromobilita je především o pohodlí. K tomu patří slušné zrychlení, ale ticho jako byste seděli ve svém obývacím pokoji. To je to, proč si kromě přínosu pro ekologii pořizujeme auta na elektřinu. S pohodlím souvisí i praktičnost používání těchto vozů. PRE jde s dobou a vytvořila jednoduchou aplikaci PREcharge. Pomocí této aplikace si snadno vyhledáte dobíjecí stanice PRE na mapě, včetně detailních informací i momentální obsazenosti.

Počty dobíjecích stanic v Praze rostou geometrickou řadou

Foto: PRE

Aplikace vás taktéž umí ke zvolené stanici pohodlně navigovat a uložit ji do oblíbených. Na jejím vylepšování se neustále pracuje a již nyní je avizována funkce propojení se zákaznickým účtem. Díky tomu budou moci zákazníci sledovat historii dobíjení a dobíjení spustit i dokončit. Aplikace je výsledkem strategického partnerství mezi Pražskou energetikou a společností Smatrics, která je největším provozovatelem veřejných dobíjecích stanic v Rakousku a má své nemalé zastoupení také v Německu, Polsku a na Slovensku. Mezinárodní rozsah spolupráce PRE a Smatrics tedy navíc umožní zákazníkům dobíjet také v zahraničí.