cs

V okolních státech se tankuje i o 20 korun levněji. Češi žijící na hranicích mohou výrazně ušetřit

07.04.2022

Maďarsko, Polsko a Německo. V těchto okolních zemích stojí pohonné hmoty i 32 korun za litr 

Ceny pohonných hmot v Česku se i přes mírný pokles stále drží svého historického maxima. Na některých tuzemských čerpacích stanicích dokonce můžeme vidět částky převyšují 50 korun za litr, to platí zejména pro diesel. Benzin však není o moc levnější. Přitom nedaleko za našimi hranicemi lze tankovat i za 32 korun, sami jsme se o tom přesvědčili. Opravdu levné pohonné hmoty jsme kupovali v Maďarsku, sousedním Polsku a ve Slovinsku. Za rozdíly v cenách může především odlišný přístup jednotlivých států. 

Vláda bojuje. Otázkou je, zdali účinně.

Česká vláda se proti vysokým cenám pohonných hmot rozhodla bojovat tak, že zrušila spotřební daň a zrušila dosud povinné přimíchávání biopaliv do nafty. Dále kontroluje zda si jednotlivé čerpací stanice uměle nenavyšují marže. Tento způsob se však při pohledu na některé okolní státy nezdá být příliš účinný. Zatímco v České republice stojí litr benzinu 44,27 Kč a nafty 46,94 Kč, jen kousek za našimi hranicemi tankují řidiči v průměru i o 13 korun levněji. Místy to pak může být až o 20 korun! To už jsou částky, které mohou člověka přimět k tomu, aby se vydal pro palivo do zahraničí. Zejména pokud bydlí na hranicích. 

Pár kilometrů může ušetřit majlant

Na vůbec nejlevnější pohonné hmoty jsme narazili v Maďarsku, kde tamní vláda na podzim kvůli vysoké inflaci zastropovala jejich ceny. Litr Naturalu 95 tu stojí v průměru 31,14 Kč (1,28 eur) a nafty 33,82 Kč (1,39 eur). Zmíněné ceny jsou platné k datu 28.3.2022 a vydala je přímo Evropská komise. My jsme na jedné z maďarských čerpacích stanicích sami tankovali, litr nafty nás stál pouze 31,61 Kč (viz účtenka výše). Oproti tomu v Česku jsme viděli naftu dokonce za 52 Kč za litr, tudíž rozdíl může v extrémních případech činit až 20 korun!
O něco dráž než v Maďarsku se tankuje v Polsku a Slovinsku. Benzin vyjde levněji u našich jižních sousedů, kde stojí v průměru 34,30 Kč (1,42 eur), ve Slovinsku pak 36,49 Kč (1,50 eur). Naopak nafta se prodává levněji ve Slovinsku, konkrétně za 37,46 Kč (1,54 eur). V Polsku za ni řidič zaplatí 39,65 Kč (1,63 eur).
Maďaři si však svoje levná paliva dosti hlídají. "Nákladní automobily s hmotností nad 7,5 tuny a nákladní automobily se zahraničními poznávacími značkami s hmotností nad 3,5 tuny musí za benzin platit tržní ceny," uvedl podle serveru iDNES.cz Gergely Gulyas, vedoucí kanceláře premiéra Viktora Orbána. Dodal, že osobní automobily, zemědělská vozidla a maďarské nákladní automobily s nižší hmotností budou mít i nadále nárok na dotované pohonné hmoty.
Slovinsko stejně jako Maďarsko zastropovalo ceny pohonných hmot, díky tomu teď mohou tamní obyvatelé tankovat za takové částky. Polsko se vydalo jinou cestou, ale podobně účinnou. Vláda provedla razantní kroky a mimo jiné od 1. února na šest měsíců snížila DPH u pohonných hmot z 23 na osm procent. Důležité je však zmínit, že přes hranice bez dokladů o zdanění je povoleno v jednom autě přepravovat jen pohonné hmoty v běžných nádržích a navíc maximálně 20 litrů v nádržích přenosných.