Správné dofouknutí pneumatik má v zimě svá pravidla. Špatné nahuštění se projeví během jízdy

Pneumatiky jsou tím jediným, co je během jízdy v kontaktu s vozovkou. Nejenom že by měly být kvalitní a měly by mít dostatečný vzorek. Také je třeba, aby byly dobře nahuštěny. Pravidla související se zimním huštěním však mohou být lehce odlišná než v létě. Jaké zásady je třeba dodržet a jaké chyby mohou nastat?
Teploty mají větší vliv, než si myslíme
Málokdo si uvědomí, že na tlak v pneumatice má velký vliv i teplota. Pokud jsou pneu dofouknuty při přezutí, v temperované garáži, budou hodnoty naměřené venku v mrazivém počasí zcela jiné, než tomu bylo původně. Čím nižší teplota, tím nižší tlak v pneumatice může být. Nejde o žádný závratný objev, ale o zcela běžný fyzikální jev, který se tlaku, plynů a teplot týká.
Kdy a kde hustit?
Základem je vytvořit vhodné podmínky pro huštění pneumatik. Určitě by se nemělo jednat o vytápěnou garáž, stejně jako bychom neměli pneumatiky dofukovat hned, jak přijedeme. V obou případech budou tlaky uvnitř vyšší. Ideální je nechat auto několik hodin venku v klidu a poté teprve změřit tlak v pneumatice a tu v případě potřeby dofouknout.
Několikrát během zimy
Pokles, ale i stoupání tlaku v pneumatice během zimy vede k tomu, že bychom ho měli kontrolovat pravidelně, několikrát během zimního období. Je rozdíl, zda je venku minus dvacet, nebo teploty kolem nuly. To se na tlaku v pneu pochopitelně podepíše a vznikají dvě hlavní rizika. Buď podhuštění, nebo naopak zbytečné přehuštění pneumatiky. Ani jedno není samozřejmě ideální.
Hrozí problémy
Se špatně nafouknutými pneumatikami hrozí i problémy. U moderních aut se setkáme s častými hlášeními TMPS ventilků, kdy se na přístrojové desce objeví známá kontrolka. V provozu potom u nedostatečně nafouknutých gum hrozí zhoršená ovladatelnost vozu, plavání v zatáčkách, delší brzdná dráha, ale také vyšší spotřeba paliva.