cs

Škodu Octavia prodejně drtí další čínský konkurent, víc nabízí za 350 tisíc Kč

06.12.2021

Škoda se v Číně prodejně propadla až na samé dno a to zejména kvůli tomu, že Octavia místo stovek tisíc lidí neoslovuje téměř nikoho. Nestalo se to jen tak, konkurenti prostě nabízí za míň stále víc. 

O až neskutečném propadu popularity Škody v Číně už píšeme déle asi rok. Je z dnešního pohledu poněkud tragikomické, že nás sama Škoda za naše články dlouho plísnila a popírala, že by se za velkou zdí něco zvláštního dělo, až se to jaksi nedalo skrýt. Její tamní odchod ze scény je letos bez přehánění brutální, však v dosavadním průběhu roku našla zákazníky pro pouhých 44 tisíc aut. Ještě v roce 2018 jich přitom bylo 352 tisíc.

Důvody jsou komplexní, jedním z těch hlavních je ale úpadek Octavie coby po léta jasně nejprodávanějšího modelu. Na vrcholu své popularity dokázal český bestseller uhranout přes 170 tisíc Číňanů za rok, letos je jich zatím 10 059. A to prosím v době, kdy se na trh dostala nová generace, která byla speciálně pro Čínu dále upravena a prodloužena. Přesto se prodeje jen mírně zvedly a říjnových 1 850 prodaných kusů musí škodovka oslavovat jako nejlepší letošní výsledek. Smutné.

Není to ale tak, že by se proti české značce a její hvězdě všichni spiknuli - jednoduše přestala být konkurenceschopná. V Česku asi lidem moc nevadí, že se dnes základní Octavie s "antimotorem" 1,0 TSI a "nevýbavou" Active prodává za 520 tisíc, ale Číňané na takové věci zvědaví nejsou, nemusí být. Domácí konkurenti v této třídě začali nabízet stále víc za mnohem míň a jeden z projevů jejich snah si dnes ukážeme.

Jde o Bestune B70, auto domácího polostátního molochu FAW, který míří úplně stejným směrem. Je to tedy hypertrofovaný liftback na pomezí nižší střední a střední třídy, spíše ale už té druhé. Je to vážně velké auto - měří na délku 4 810 mm, na šířku 1 840 mm a na výšku 1 455 mm, takže krom posledního zmiňovaného parametru je větší než Octavia IV. To samé pak platí o rozvoru 2 800 mm, který je vedle Octavie ještě v jiné dimenzi.

S 1 440 kg hmotnosti je to relativně lehké auto a ani technicky se nezdá být bídné. Ostatně neodrazují už motory 1,5 turbo se 123 kW (168 koní) a 2,0 turbo se 165 kW (225 koní). Převodovky jsou pětistupňová manuální, sedmistupňová dvouspojková nebo šestistupňová automatická s hydrodynamickým měničem. O dynamice se Číňané obvykle moc nezmiňují a tento případ není výjimkou, i nejslabší provedení se ale rozjede na 210 km/h, tady problém najdeme jen stěží.

Nic špatného nebude ani na výbavě, která už v základu počítá se vším nezbytným od automatické klimatizace přes tempomat či parkovací asistenty vpředu a vzadu až po vyhřívaná sedadla. Je to prostě klasický Číňan - velké, prostorné, relativně silné a velmi vybavené auto za hezké ceny. Ty totiž startují na 99 800 CNY, tedy asi na 350 tisících Kč. A i když sáhnete po absolutním vrcholu, který má i věci jako ventilovaná sedadla či parkovací asistent zobrazující veškerý prostor kolem vozu a pod kapotou oněch 225 koní s automatem, nestojí víc jak 150 800 CNY, tedy 532 tisíc.

Škody jsou v Číně o něco málo levnější než u nás, přesto platí, že absolutně nadupaný Bestune B70 koupíte levněji než úplně základní Octavii. Pravda, ta v Číně nemá tříválec, ale čtyřválec 1,4 TSI, přesto se nelze divit tomu, že i B70 coby relativní nováček mezi takto střiženými auty Octavii ničí. Ve své nové verzi oslovil v říjnu 7 061 lidí, je to jeho nejlepší měsíc v historii a soka Škody překonává takřka čtyřnásobně. Ostatně tušíme, že i kdejaký Čech by dal tomuto vozu přednost před dnes Octavií, kdyby tu byl k dispozici.