cs

Škodovka letos už podruhé zdražila většinu svých aut. Zlevnily jen některé varianty Octavie

30.07.2021

Dříve, než začnou zákazníci tuzemské značce spílat, že už po několikáté zdražuje svá auta, je nutné si objektivně přiznat, že ceny letí nahoru víceméně u všeho zboží a automobilky jsou momentálně v nelehké situaci, kdy se jim kromě nedostatku polovodičů také zvyšují náklady na suroviny a komponenty. Udržet výrobu v takových podmínkách je složité a drahé, zákon trhu tedy velí, že alespoň částečně jsou tyto zvýšené náklady v konečném důsledku přeneseny na koncového zákazníka. 

Situaci vysvětluje i Pavel Jína, tiskový mluvčí & PR manažer ŠKODA AUTO Česká republika: "V některých případech došlo k výraznému zvýšení cen surovin na světových trzích. Společnost ŠKODA AUTO podniká nejlepší možná protiopatření k minimalizaci dopadů tohoto vývoje, mimo jiné prostřednictvím zajišťovacích transakcí a dlouhodobých smluv s našimi dodavateli. Tato opatření sice snižují dopady zvýšení cen surovin na naši činnost, bohužel je však nemohou plně kompenzovat."
Není to poprvé, co leto škodovky zdražují. Už na jaře reálně výrazně zdražila Octavia, protože automobilka ukončila prodej výhodného akčního modelu. Koncem zimy proběhlo první letošní plošné zdražení 

Podle informací Škodováckého Odboráře, bude výroba aut ve Škodovce stát i týden po celozávodní dovolené. Odstávka souvisí především s nedostatkem čipů, zaměstnanci však za tento týden vedený jako "překážka na straně zaměstnavatele" dostanou 85 % průměrné mzdy. Náběh výroby by měl začít až noční směnou z neděle na pondělí 23. srpna.