cs

Škoda začala v Mladé Boleslavi vyrábět nové fabie

15.07.2021

Psal se rok 1999, když výrobní linky automobilky Škoda Auto v Mladé Boleslavi začaly opouštět první fabie. Nikdo tehdy netušil, že je zaděláno na fenomén, který vznikne v počtu 4,5 milionu exemplářů v rámci tří generací. Škoda navíc právě oznámila, že se v jejím hlavním závodě začíná vyrábět nejnovější čtvrtá generace tohoto oblíbeného malého auta. Podle tiskové mluvčí firmy se počítá s výrobou 350 vozů denně.

Článek

Pro značku to znamená velký krok. Vůz vzniká na modulární platformě MQB-A0 koncernu Volkswagen, která má zajišťovat úsporu nákladů pro celý koncern, ale i více místa pro cestující, vyšší komfort a ještě větší kufr, což je veličina, podle které nejeden Čech vybírá nový vůz. O tom, jak je vůz v tuzemsku oblíbený, svědčí i to, že podle dat Svazu dovozců automobilů za letošní červen Fabia přeskočila Octavii na první příčce nově registrovaných osobních vozů.

Automobilka se netají tím, že pro výrobu fabie, která vzniká po boku Škody Kamiq a Scala, musela do montážní linky investovat nemalé peníze. Konkrétně padlo na úpravu samotné linky, ale i lisovny a svařovny na 110 milionů euro (více než 2,8 miliard Kč), investice mají zajistit vysoký stupeň automatizace výroby, kdy řadu nejnamáhavějších procesů nově zastanou speciální roboti. Celkem zde vzniká 1 270 vozů, jelikož je ovšem linka modelově flexibilní, záleží jen na rozhodnutí vedení, kolik z tohoto počtu bude Kamiqů, Scal a Fabií. Prozatím se podle tiskové mluvčí Kamily Biddle počítá s 350 fabiemi denně.