cs

Škoda pro rok 2022 znovu zdražila, Karoq teď v základu stojí to, co předchůdce v plné palbě

12.12.2021

Až bláznivým způsobem žene Škoda výš ceny svých aut a na Karoqu je to dobře vidět. Ještě letos v květnu byl k mání od 530 tisíc Kč, o rok dříve od 470 tisíc. Teď si musíte připravit o více než 100 tisíc korun navíc oproti jaru, dostanete přitom v podstatě totéž. 

Již nějakou dobu naznačujeme, že Škodě neskutečně roste sebevědomí. Projevuje se to hlavně na cenách, které za nízké nelze považovat již ani omylem. Nejinak je tomu i v případě modelu Karoq, který se nedávno dočkal faceliftu. Ten sice nebyl až tak rozsáhlý, ovšem mladoboleslavští jednoduše potřebují peníze na své odvážné elektrické plány. A proto inovované SUV začínají nabízet od - podržte se - 638 900 Kč. Ještě v květnu byl přitom Karoq s tímtéž motorem 1,0 TSI o výkonu 110 koní k mání od 530 900 Kč a v předchozím roce vzrostla cena z 470 900 na 515 900 Kč.

Za pouhých pár měsíců se tedy výchozí cena zvedla o 20 procent, během dvou let skoro o 40. Pravda, z nabídky nyní zmizela základní úroveň výbavy Active a Karoq nyní startuje na stupni Ambition, to je ale pořád není výbavou našlapané auto, spíše jen přijatelný základ. A i když si tohle odmyslíme, jsme pořád růstu v řádu desítek procent.

Pokud se navíc vrátíme až do roku 2009, kdy na trh zamířilo první SUV mladoboleslavské značky, může nám čelist padnout ještě více na zem. Yeti totiž odstartovalo na 359 800 Kč, což ve srovnání se základní Škodou Octavia představovalo jen desetitisícový nárůst. Momentálně je přitom tento model k mání od 519 900 Kč, respektive od 584 900 Kč v případě výbavy Ambition. Automobilka si zjevně uvědomuje, že značná část publika se přesunula k SUV. A právě tuto klientelu tedy hodlá nově pořádně vyždímat.

Z toho důvodu došlo k rozšíření výbavových stupňů směrem vzhůru. V květnu bylo totiž vrcholem provedení Style, respektive Scout. Ten ale zatím v nabídce chybí, místo toho tu máme nové úrovně Style Exclusive a Sportline Exclusive. V prvním případě přitom zákazníci dostávají 17palcová litá kola a multimediální systém Amundsen s 8palcovou obrazovkou, zatímco ve druhém osmnáctky a multimédia Columbus s 9,2palcovým displejem. Ceny však již startují na 823 900 Kč, resp. na 848 900 Kč.

Pokud v této chvíli začínáte lapat po dechu, vůbec se vám nedivíme. Je ale třeba dodat, že ani výše uvedené sumy nejsou konečnou. Spojené jsou totiž s 1,5litrovým čtyřválcem naladěným na 150 koní. Pokud u něj ovšem chcete vyměnit manuál za automat DSG, jste rázem o 50 tisíc korun výše. A jakmile zatoužíte po pohonu 4x4, se kterým lze spojit motory 2,0 TSI (190 koní) a 2,0 TDI (150 koní), rázem jste u výbavy Sportsline na 913 900 Kč a stupně Sportsline Exclusive dokonce na 998 900 Kč.

Můžeme tedy vlastně jen smutně vzpomínat na dobu, kdy se nám velmi dobře vybavený Yeti s dvoulitrovým turbodieselem pod kapotou a pohonem všech kol zdál být za půl milionu korun drahý. S budoucností se pak nepojíani tak optimismus, nýbrž spíše pesimismus. Výrobci totiž soustavně tvrdí, že cena spalovacích a elektrických aut se vyrovná. U druhé kategorie ale lze počítat se zlevněním, další růst u té se tak zdá být nezastavitelný.