cs

Škoda hlásí problémy a zastavuje výrobu kultovní Fabie. Nebudou přijímány ani další objednávky

17.11.2021

Kvůli pandemii koronaviru je mladoboleslavská automobilka nucena zastavit výrobu. Datum obnovení dodávky je nejistý. 

Přetrvávající situace s covidem působí negativně na celosvětovou produkci. V automobilovém světě se to týká například nedostatku čipů nebo Ad Blue. Nyní přišla Škoda s oznámením, že musí zastavit výrobu Fabie Rally2 evo. Jde o závodní speciál určený pro kategorii WRC2. Důvodem je podle této automobilky problém s dodavatelským řetězcem. Všichni zájemci si tedy budou muset počkat, až bude produkce obnovena.

Dodávku ovlivnila pandemie

Soutěžní speciál sportovní divize Škody je neustále testován. Potenciální zájemci si prozatím musí nechat zajít chuť a počkat si, až bude výroba obnovena. Přesné datum, kdy bude možné začít stavět nová auta se přesně neví. Celý proces produkce nových závodních strojů je ovlivněn celosvětovou pandemií. Ta způsobila problémy dodavatelům, kteří nezvládají poskytnout náhradní díly.


Jeden úspěch za druhým

Už od svého vstupu do profesionálních závodních soutěží začali jezdci s tímto vozem okamžitě vyhrávat. Například Jan Kopecký zvítězil hned v úplně prvním závodě, v němž Fabii řídil. Od té doby čítá model více než sto výher na domácí i mezinárodní půdě. Aktuálně se automobilka jako taková neúčastní závodů, jelikož už nedisponuje svým továrním týmem. Nyní pokračuje ve stavbě vozů třídy RC2. Tento rok podporuje spousty soukromníků. Například tým Toksport, v jehož barvách vyhrál Andreas Mikkelsen mistrovství světa WRC2 i mistrovství Evropy.

Dopis od Škody

Celý automobilový průmysl se potýká v současné době s mnoha problémy. Zákazníkům Škody přišel dopis, v němž zaznělo, že má automobilka určité potíže, kvůli kterým nemohou vyhovět poptávkám po vozidle Škoda Fabia Rally2 evo. Nedostatek náhradních dílů způsobil, že není možné stavět nová vozidla. Těm, kteří měli objednáno již dříve, bylo odesláno celkem 400 kusů. Stávajícím klientům chtějí poskytnout nejlepší péči, a proto se rozhodli pro zastavení produkce nových vozů. Zároveň nepřijímají nové objednávky.

Problémy má i jiná automobilka

V Mladé Boleslavi jsou první, kteří se rozhodli pro zastavení výroby rallye speciálů. Již vytvořené zakázky budou přehodnoceny a se současnými zákazníky se dohodnou na nových termínech. Škoda však není jediná, která trpí problémem způsobeným dlouho trvající pandemií. Šéf Hyundai Motorsport v srpnu řekl, že i korejský konkurent má potíže se stavbou nových strojů a dodržováním sjednaných termínů. Důvodem byl nedostatek materiálu na výrobu dílů.