cs

Škoda dostala další tvrdou ránu. Ruská policie zakázala používání jejích aut, jde o tisíce vozů

24.03.2022

Ruská policie byla pro Škodu jednou z významných zákazníků. Teď ale nemůže dost dobře počítat ani s dalšími prodeji, ani s příjmy souvisejícími s provozem těchto aut. Důvodem nicméně není msta za českou soudržnost s Ukrajinou, jde o dopad západních sankcí. 

Jak se zdá, neštěstí již nechodí po horách. Místo toho si vybralo nový cíl, a to mladoboleslavskou automobilku. Sotva Škoda otevřeně přiznala, že její čínské aktivity šly do kopru a celkové prodeje se bezprecedentně propadly, už tu máme další ránu. Ta je spojena s ruským trhem, který se loni pro značku stal druhým nejdůležitějším. Prodáno tam bylo 90 400 nových aut, tedy lehce přes deset procent veškeré produkce. Šlo sice o meziroční pokles, ten však byl mírný - jednalo se o 4,4 procenta vedle celosvětového poklesu o 12,6 %.

Aktuálně je nicméně velmi pravděpodobné, že Rusko zcela vypadne z pořadí nejlepších odbytišť. Stojí za tím pochopitelně válka na Ukrajině, kvůli které Škoda i další koncernové značky pozastavily veškeré své tamní operace. Podobně tak učinil i Renault, nicméně ten v pondělí 21. března brány moskevské továrny opětovně otevřel. Je pak otázkou, jak moc bude kvůli narušeným dodavatelským řetězcům operativní, na rozdíl od mladoboleslavské značky nicméně bude alespoň něco vyrábět a prodávat.

Nejde však pouze o prodeje, ale rovněž o příjmy ze zajišťování servisních prací a dodávek náhradních dílů. Škoda totiž v Rusku platila za jednoho z největších a nejvýznamnějších dodavatelů tamní policie, dodala jí už tisíce aut. Té navíc vozy nejen prodávala, ale také se starala o jejich údržbu. S tím je ovšem momentálně konec, neboť ruská policie dále nebude škodovky používat. Igor Ozerov, jekatěrinburský policejní šéf, totiž podepsal rozkaz, který strážcům zákona zakazuje použití zahraničních dopravních prostředků, a to včetně aut od Škody, VW a Renaultu.

Důvodem nicméně není odveta za ekonomické sankce USA a Evropy, jakkoliv ty jsou s novým nařízením spojené. Kvůli nim začaly váznout dodávky originálních náhradních dílů, pročež policie nemůže mít jistotu, že v případě poruchy aut zahraničních značek bude mít vůbec komponenty na jejich opravu. S ohledem na pokračující vývoj je pak docela dobře možné, že Škody už u ruské policie nebudou používány vůbec. A pokud nebudou používány, těžko budou nějaké nové nakoupeny, ostatně je škodovka v tuto chvíli ani neumí v Rusku vyrobit-

Nové opatření zatím není plošné a uvidíme, co přinese další vývoj. Renault by ještě mohlo zachránit zmiňované znovuotevření továrny, k něčemu takovému se ale v tuto chvíli nechystá ani Škoda, ani VW. Podniky v Kaluze a Nižném Novgorodu tak zejí prázdnotou, stejně jako došlo na zastavení veškerého exportu. Škody - s malým š - z toho pramenící mohou být pochopitelně obrovské.