cs

Škoda Auto přijde o čtvrt milionu aut

17.10.2021

V závodech Škoda Auto se po celý příští týden až na výjimky zastaví výroba. Nejsou čipy. Automobilka ještě nedávno počítala s tím, že letos vyrobí o sto tisíc aut pod plán. Včera údaj korigovala: ztráty rostou. 

"Podle aktuálního scénáře a předpokládané dostupnosti kritických komponentů vidíme celoroční riziko ve výši více než 250 tisíc nevyrobených vozů do konce tohoto roku," řekla Právu mluvčí Škoda Auto Kamila Biddle.

V letech 2018 a 2019 se přitom pohybovala produkce vozů Škoda nad 1,2 milionu vozů, loni jich z linek sjelo 941 tisíc, letos bylo v plánu znovu se přiblížit milionu. Jenomže výroba stojí, výrobce ve velkém ruší směny, přičemž připustil, že by odstávka mohla trvat až do konce roku.

Experti: Odstávka ve Škodě může poškodit celou ekonomikuEkonomika

Doma za nižší plat

Na pátek byla plánována povinná firemní inventura majetku, ale ostatní směny se v tomto týdnu prakticky zrušily, s výjimkou závodu v Kvasinách. Přitom přerušení výroby, o němž Škoda Auto informovala před týdnem, mělo začít teprve od nadcházejícího pondělí.

Odboráři věří, že se situace může měnit podle aktuálních dodávek chybějících čipů. Těch je však podle vedení firmy stále málo. "Získáváme je průběžně, bohužel jejich množství není pro naše aktuální potřeby dostačující," potvrdila Právu Biddle.
Výrazné omezení výroby ve Škodě Auto má dopady také na řadu dalších firem, jež jsou na automobilový průmysl nějak navázány.

Jak už Právo informovalo, týká se to desítek dodavatelských a subdodavatelských firem vyrábějících nejrůznější komponenty, od plastových dílů a forem po potahy na sedačky. Některé už kvůli tomu nechávají své zaměstnance za snížený plat doma. Právo již psalo o pracovnících slavkovské firmy Kasko vyrábějící plastové díly, kteří jsou na 60 procentech platu.

Krize se dotkne desetitisíců lidí - jen Škoda Auto jich zaměstnává bezmála 40 tisíc. Situaci proto bude v pondělí řešit tripartita a vláda, jež se připravuje na opětovné rozšíření programu náhrad mezd Antivirus. Stát by mohl firmám přispívat na mzdy ze 60 procent, aby nepropouštěly v době, kdy je pracovníků na trhu nedostatek.

Přerušování výroby se negativně dotýká i nákladních dopravců, kteří přepravují i nově vyrobená auta.

Prodeje klesly

"Jsou pro ně speciální návěsy, které nelze k jiným přepravám použít," řekl Právu mluvčí sdružení dopravců Česmad Bohemia Martin Felix. Škoda Auto měla před týdnem na odstavných plochách různě po republice na 45 tisíc nedokončených vozů.

S výpadky polovodičů se potýkají prakticky všichni výrobci včetně kolínské Toyoty Motor Manufacturing. Japonská automobilka včera oznámila snížení plánované celosvětové produkce na listopad až o 15 procent, což je zhruba 150 tisíc vozů.
V celé EU se v září meziročně snížil prodej osobních aut o 23 procent na 718 598 vozů, dodalo včera Evropské sdružení výrobců automobilů. To je nejméně od září 1995. V ČR byl pokles mírnější, o 16,2 procenta na 14 165 aut.