cs

Rozmohl se nám tady takový nešvar – řidiči nejsou schopni trefit se do parkovacích slotů

14.11.2021

Je to k vidění v podstatě na každém parkovišti před nákupním centrem. Řidič vozu velikosti Volkswagen Passat není schopen trefit se do parkovacího místa pro autobus. Nebo že by za tím bylo něco jiného?

istě, že je za tím něco jiného. Je za tím čistá arogance řidičů, kteří mají problém akceptovat, že čáry na zemi mají nějaký smysl. Někteří řidiči mají dojem, že není potřeba dodržovat alespoň základní pravidla slušnosti a kolegiality. Zaparkují přes dvě místa, arogantně se rozhlédnou kolem s výrazem "já jsem king", a s výrazem Muhammada Aliho odchází do papírnictví pro pastelky. Jestliže navíc vystoupí z bílého rodinného kombíku, vypadá to opravdu hodně "cool".

Zajímavé by asi bylo sledovat takového řidiče, kdyby na zmíněném parkovišti nenašel ani jedno volné místo, protože všichni ostatní zaparkovali svá vozidla přesně jako řidič na titulní fotografii. Nářky, že jsou parkovací místa úzká, a že někdo jiný při otevírání dveří poškodí dotyčnému lak, jsou úplně mimo. Jsou totiž stejně široká jako většina jízdních pruhů a taky nikdo nejezdí prostředkem, aby ho předjíždějící auto neodřelo. I když vyloučeno to není...

Podle policie jde přitom o přestupek, za který lze uložit pokutu až dva tisíce korun. Jenže ne vždy a ne všude. Zákon o provozu na pozemních komunikacích totiž řeší pouze veřejné komunikace, nikoliv komunikace soukromé. Jakkoliv by tedy na veřejné komunikaci šlo s největší pravděpodobností o přestupek "Porušení vodorovného dopravního značení", kdy řidič nesmí obrysem auta přesahovat do dalšího stání, na parkovišti před supermarketem to pravděpodobně přestupek nebude. Tato parkoviště totiž v drtivé většině případů patří provozovateli obchodu a nejedná se tak o veřejnou komunikaci.

Podle dostupných informací policie ani k supermarketům nejezdí a toto jednání v podstatě nijak nepostihuje. Je tak dost možné, že bezohlední řidiči, kteří pohodí své auto přes dvě parkovací místa, na takovou skutečnost spoléhají, a se slušným chováním si moc hlavu nedělají. Přitom kdyby se všichni chovali slušně a ohleduplně, bylo by na parkovišti více míst a určitě by se v rámci slušného chování dalo zamezit i tomu, aby každé druhé auto bylo odřené od souseda, který bezohledně při vystupování otevřel dveře.