cs

První mrazy ukazují, že moderní výbava aut může vozu spíš uškodit

09.12.2021

Výbava moderních aut by měla především ulehčit řidičům, udělat auto atraktivnější, usnadnit řízení nebo pozitivně ovlivnit spotřebu. Ne vše je ale pro auto dobré a ukazuje se, že některé prvky výbavy mohou autu dokonce uškodit. První problémy se objeví spolu s nástupem mrazů. Co může vozidlu hrozit a proč? 

Sklápění zrcátek

Funkce auta, která je velmi efektní na pohled a velmi často je spojována spíše s luxusnějšími vozy. Má však i svou praktickou funkci, jelikož díky sklopení se sníží šířka vozu a tím se sníží i riziko poškození, například od otevření dveří vedlejšího vozu. V zimě je ale lepší tuto funkci vypnout. Stačí trocha zatečené vody, která přes noc zmrzne, a potíž s odklopením zrcátek je na světě. Motorek se snaží odklopit přimrzlá zrcátka, a to se mu nemusí podařit. Dostat je do správné polohy ručně, pomocí síly, také není úplně doporučená akce. Stejně jako jet bez nich.

Zdroj obrázku: Freepik

Automatické stěrače

Stačí, aby auto detekovalo vodu na čelním skle, a může automaticky sepnout stěrače. A dokonce regulovat rychlost a intenzitu jejich stírání. To může být praktické v dešti, ale rizikové v případě auta stojícího venku. Spolu s nastartováním mohou senzory chybně vyhodnotit aktuální situaci a spustí stěrače. V lepším případě se gumičky projedou po namrzlém skle, v tom horším se bude motorek vší silou snažit odtrhnout přimrzlý stěrač.

Start-stop systém

Je součástí moderních aut, aby automobilky mohly plnit nařízení EU ohledně emisních limitů. Jde však zároveň o systém, který může vozům škodit. Je známo, že studený motor je třeba nejprve zahřát a rozhodně mu neprospívá neustálé zhasínání a startování. Ne každý má start-stop systém nastaven tak, aby se aktivoval až při zahřátém motoru. V mrazech tak udělá motorizaci vozu tu nejhorší možnou službu. Není proto divu, že prvním úkonem mnohých řidičů po nastartování je vypnutí tohoto systému.