cs

Prodeje značek koncernu VW v ČR se hroutí, Volkswagen už není dvojka, Škoda Fabia též ne

10.12.2021

Co ještě za překvapení přinese vývoj prodejů nových aut v Evropě, Českou republiku nevyjímaje? Možné je zjevně cokoli, jak ukazují prodejní výsledky jednotlivých značek v Česku za uplynulý měsíc. 

Máme tu začátek nového měsíce, se kterým u nás tradičně přichází ohlédnutí za prodeji aut v tom předchozím. Začít musíme v českých luzích a hájích, přičemž i tentokrát lze mluvit o celkovém pesimismu a řadě pozoruhodných překvapení. To největší je spojeno s Korejci, neboť Hyundai v listopadu prodalo 2 095 aut a vyšvihlo se tak na druhou příčku za Škodu. Mateřskou automobilku navíc na třetím místě jistí Kia s 956 registracemi, přičemž na záda ji nedýchají Němci, nýbrž Japonci. Čtvrtá příčka totiž s 913 prodanými vozy patří Toyotě, na Volkswagen tak po krutém, téměř 65% pádu zbylo až páté místo. Za "lidovým vozem" s 786 registracemi pak najdeme Dacii s 583 prodanými auty.

Tento stav má jistě na svědomí hlavně nedostatek čipů a dalších komponentů. Krize zjevně sráží na kolena hlavně koncern VW, v důsledku čehož mezi deseti nejúspěšnějšími značkami již nenajdeme ani Audi, ani Seat. Problémy logicky ovlivňují i Škodu, jakkoliv ta ve výsledku může skoro i slavit. Dříve se totiž čekalo, že brány továrny v Mladé Boleslavi zůstanou až do konce roku uzavřené, lepší než předpokládaná situace nicméně nakonec vyústila v 5 410 dodaných aut. Ovšem i tak se v meziročním srovnání jedná o téměř čtyřprocentní pokles.

Ještě hůře pro Škodu vychází dosavadní letošní skóre. V rámci první pětky jde totiž o jedinou značku, která si pohoršila, neboť druhý VW, třetí Hyundai, čtvrtá Toyota a pátá Kia mají na kontě růst. Zatímco Němci a Japonci si však polepšili jen o 8 procent, u Korejců došlo na dvouciferný vzestup. Znovu se tak ukazuje, že právě tyto automobilky byly na nedostatek čipů v důsledku chytrých rozhodnutí z posledních let připravené nejlépe. To ostatně potvrzuje i pohled na prodejní statistiky jednotlivých modelů, kdy dříve neochvějné pódium Škody dostalo citelný zásah.

Číslem jedna je v Česku sice opětovně Octavia, nicméně za ní již nenajdeme Fabii. Místo toho stříbrnou příčku okupuje Hyundai i30, které překonalo rovněž Scalu a mladoboleslavská či kvasinská SUV. Nicméně ani v kategorii aut se zvýšeným podvozkem a stavbou karoserie již Škoda nevládne tak jako dosud - bronzovou příčku totiž v této obchodní třídě bere Tucson, který na čtvrtou pozici odsunul Kodiaq. V případě elektrické Škody Enyaq pak 87 prodaných aut nic neřeší.

Tím se můžeme přesunout k prodejům dle paliva. V čele nepřekvapivě najdeme benzinové vozy, na které připadá 68,33procentní podíl, zatímco v případě dieselů představuje 24,67 procenta menší meziroční pád. Nahoru pak šplhají vozy osazené alternativním pohonem, jejichž počet je v rámci dosavadních jedenácti měsíců oproti stejnému loňskému období takřka dvojnásobný. Je nicméně třeba dodat, že za tím stojí hlavně hybridy a mild-hybridy, neboť u elektromobilů je vzestup jen 10procentní (z 2 103 kusů na 2 313 kusů) a nebýt Škody Enyaq (letos 527 aut), nebude žádný.

Lze už jen dodat, že jakkoliv Škoda mohla dokončit více aut, než se čekalo a tím pomohla bilanci celého trhu, i tak jsou listopadové registrace mizerné. Prodáno totiž bylo 16 174 nových aut, což je nejmenší počet od listopadu 2013. Za jedenáct měsíců tu pak máme 190 668 registrací, což představuje 4,4procentní růst. Lépe si nicméně vedou ojetiny, kterých bylo za letošek prodáno už 171 234 kusů (+23,2 %). Na auta starší 10 let přitom připadá 50,99procentní podíl, na více než patnáctiletá pak 21,21procentní.