cs

Prodeje aut v ČR se propadly na mnohaletá minima, Škoda Octavia už není jednička

10.08.2021

Těžko říci, končí vliv omezené výroby a kde začíná slábnoucí poptávka či přestřelené ceny. Situace ale není dobrá, a to zejména pro Škodu. Ta klesá rychleji než celý trh, který je nejníž od roku 2014. 

S počátkem každého nového měsíce přichází účtování s tím předchozím. Nejinak je tomu i nyní, kdy si posvítíme na prodeje nových aut na českém trhu během července. A je bohužel třeba vytáhnout kapesníky, neboť o veselé čtení se zrovna nejedná. Registrace totiž klesly meziročně o necelých sedm procent na 18 405 vozů, což současně znamená propad o 15,6 procenta oproti roku 2019. Jde tak o nejhorší měsíční výsledek od roku 2014 a velkou zásluhu na tom nese Škoda, která je meziročně dole dokonce o 13,25 procenta.

Špatně se prodává zejména Octavia čtvrté generace, s níž mladoboleslavská automobilka buď přestřelila, nebo jí zkrátka nedokáže vyrobit víc. Někdejší bestseller, který své sourozence porážel o stovky exemplářů, se totiž v červenci musel spokojit se stříbrnou příčkou a nejlepší není ani za celý dosavadní průběh letošního roku. I o druhou pozici ovšem může brzy přijít, neboť těsně za sebou již má také Kamiq.

Trůnu za červenec i celý letošní rok ujala Škoda Fabia, ovšem ani její náskok není až tak velký a možná se jednoho dne dočkáme Kamiqu i na samém vrcholu. Když tedy mladoboleslavská automobilka před pár lety zmiňovala, že její budoucností jsou právě SUV, očividně věděla, o čem mluví. Ostatně ani taková Scala či Superb již nemohou konkurovat úspěchu modelů Karoq a Kodiaq. A co více, první zmíněný model dokonce ve své kategorii podlehl Hyundai i30. Přesto Škoda nicméně i nadále ovládá více než třetinu tuzemského trhu.

U výše zmíněné korejské automobilky můžeme setrvat, Hyundai totiž v července poskočilo na stříbrnou příčku. Překonalo tak Volkswagen, který stejně jako Škoda nemá i v důsledku nedostatku čipů dostatek aut. Korejci na tuto situaci byli připraveni lépe, a tak bodují, jakkoliv ani oni již nedokážou nepřízni osudu vzdorovat. Meziročně si nicméně polepšili o velmi slušných 29 procent, přičemž úspěch Hyundai podporuje čtvrtá Kia. Pátá je pak Toyota a šestý Peugeot, zatímco sedmé místo brala Dacia, osmé Mercedes a deváté Seat.

Pokud vás na daném výčtu něco zarazí, trefili jste hřebíček na hlavičku. Ford, někdejší dvojka českého trhu, se totiž propadl až na desáté místo. To je opravdu smutná vizitka, která odpovídá tristní situaci v celé Evropě. Modrý ovál tak i u nás začíná dojíždět na své ne zrovna úspěšné strategie a je docela dobře možné, že v rámci některých příštích měsíců jej převálcuje i druhá německá prémiová automobilka, a to BMW. V případě Audi něco takového ovšem zatím nehrozí.

Zmínit můžeme zajímavou situaci na poli pohonů. Na diesely totiž připadlo už jen necelých 21 procent, což spíše než s nezájmem publika souvisí s jejich velmi omezenou nabídkou. I proto se velké množství přesouvá k ojetinám, jejichž ceny razantně rostou i u nás. Vozy s "pohonem budoucnosti", tedy ty elektrické, oslovily i v červenci pouhých 147 lidí a mají podíl na trhu 8 promile. Tesel se prodalo 17, Volkswagenů ID 14, Škod Enyaq 32... Jsou to jen další a další důkazy minimálního přirozeného zájmu o elektromobily.