cs

PROČ ROSTOU CENY NOVÝCH I OJETÝCH VOZŮ?

23.04.2022

Pandemie, nedostatek součástek, materiálů i pracovníků snížil výrobu aut na celém světě. Důsledkem toho ceny nových aut rostou a dodací lhůty se prodlužují. Na některé modely zákazníci čekají dokonce i celý rok. Mezi ta nejžádanější patří SUV a terénní auta. 

Nová auta chybí a starší vozy lidé neprodávají

Nedostatek nových aut na trhu přirozeně zvyšuje poptávku po těch ojetých, a nejen proto si za ně musí zákazníci připlatit. Vysoká inflace a krize automobilového průmyslu totiž způsobily zajímavý paradox. Zatímco ještě do nedávna platilo, že nový vůz začal ztrácet svou hodnotu už ve chvíli, kdy vyjel z autosalonu, dnes roste i cena aut, která jejich majitelé běžně používají. Z rok až dva starých ojetin se tak stala investice, protože jejich cena se pomalu zvyšuje. Zdražování se navíc podle odborníků nezastaví ani letos.

Ojetiny jsou sice dražší,
poptávka po nich ale roste

Až 80 % Čechů si pořídilo své auto jako ojetinu, z toho dvě třetiny v autobazaru.* Jenže i tam si výrazně připlatili. V loňském roce stála ojetina v průměru 259 000 Kč a ve srovnání s minulým rokem tak zdražila o 13 %.**

* Zdroj: Průzkum společnosti Cofidis, 2022

** Zdroj: Cebia SUMMARY 4/2021 - informace, statistiky a zajímavosti z oblasti prodeje ojetých vozidel, Cebia, 2022

Co je pro Čechy při výběru ojetého vozu nejdůležitější?

Navzdory nižší nabídce zůstávají lidé při nákupu ojetého auta obezřetní. "Uživatelé nejčastěji vybírají auto podle značky, modelu vozu, roku výroby a paliva. Z dalších filtrů, kterých je na našich stránkách celkem přes dvě desítky, patří k těm více používaným nájezd vozidla, stav, typ převodovky nebo minimální výkon motoru," vysvětluje Pavel Chmelík, analytik portálu Sauto.