cs

Přísné emisní normy? Francie a Německo jsou striktně proti

19.07.2021

"Musíme se spojit." Zhruba v takovém duchu nyní probíhají jednání mezi některými představiteli zemí EU, kteří si uvědomují, že pouze spoluprací se jim může podařit najít rozumnou řeč s vedením Evropské unie na téma emisních norem u spalovacích motorů. Ovšem vysoce postavení politici zejména z Francie a Německa, tedy ze zemí se silným automobilovým průmyslem, nyní naznačují, že aktuální návrh na zpřísnění těchto emisních norem není slučitelný s realitou. 

Na světě je momentálně téměř 7,7 miliardy lidí, a tak je evidentní, že lidská činnost jako například průmysl a tedy i používání spalovacích motorů, musí mít na naši planetu nějaký vliv. To je holý fakt. Jenže jak víme, na takzvané "uhlíkové stopě" se nepodílejí jen auta, kterými já nebo vy jezdíme do práce - nebo jen auta jako taková. Co třeba dopravní letadla nebo ohromné nákladní či výletní lodě? Jenže podle Evropské komise je prvním krokem k účinnému snižování uhlíkové stopy právě omezení výroby osobních vozidel se spalovacími motory - a nakonec jejich úplné nahrazení elektromotory.

Plán je jasný: 2035. To má být rok, kdy už podle představeného návrhu nebude možné si v EU u dealera kterékoliv automobilky koupit vůz, který jezdí na benzin nebo naftu (tedy včetně plug-in hybridů), nanejvýš tak z druhé ruky. Jenže existují státy, jmenovitě Francie a Německo, které jsou na automobilovém průmyslu a tedy i přežití spalovacích motorů doslova existenčně závislé, a tak se snaží evropské zákonodárce obměkčit a najít schůdnější, řekněme kompromisní cestu. Rok 2035 není vybrán náhodně. Počítá se s tím, že průměrný automobil vydrží 15 let, což znamená, že poslední vozy s konvenčním pohonem by dojezdily v roce 2050, kdy by měl starý kontinent dosáhnout uhlíkové neutrality. Dodáváme, že plán ještě musí schválit mimo jiné i jednotlivé členské státy.