cs

Přibývá kamer, které dokáží identifikovat kradený či pohřešovaný vůz. Rozpoznají jeho barvu i typ

08.01.2022

Nový druh kamer, jenž automaticky zaznamenává SPZ a další informace o autě, pomáhá při vyšetřování 

Amerika je napříč všemi svými státy proslulá vysokou mírou kriminality. Úřady se s tím pochopitelně snaží bojovat, a proto neustále přicházejí s novými prostředky, které jim v této nelehké situaci pomohou. Hitem poslední doby je inteligentní kamerové zařízení, s jehož pomocí dokáže policie identifikovat, zda je projíždějící vozidlo odcizeno, jestli patří hledanému podezřelému nebo pohřešované osobě. To se celkem hodí, když je do sedmi z každých deseti trestných činů zapojeno nějaké vozidlo. Do budoucna by takových zařízení mělo rapidně přibývat. 

Pomáhat a chránit?

Nový druh kamerového systému zaznamenává registrační značku každého projíždějícího vozidla, ukládá dokonce i jeho konkrétní typ a barvu karoserie. Následně všechny získané údaje kontroluje v policejní databázi. Tímto způsobem systém dokáže identifikovat, zda je vozidlo odcizeno, jestli patří hledanému podezřelému nebo pohřešované osobě, a v případě potřeby automaticky upozorní úřady.
Inteligentní kamerový systém se osvědčil jako dokonalý prostředek při policejním vyšetřování. Jeho instalace v oblastech s vysokým provozem v mžiku sklidila první ovoce. Za mříže díky tomuto zařízení putovalo již několik násilných zločinců. Společnost Flock Safety se sídlem v Atlantě již takové kamery nabízí více než 1000 správních orgánům ve 40 státech. Jak je uvedeno na oficiálních stránkách, tyto kamery dokáží zachytit vozidla jedoucí rychlostí až 160 km/h a až na vzdálenost 75 stop (22,9 m) - ve dne i v noci.
K tomuto kamerovému systému se váže i jeden velmi dojemný příběh, za jehož šťastným koncem stojí právě zařízení od společnosti Flock Safety. Dle webu IndyStar otec v Plainfieldu vystoupil ze svého vozidla na čerpací stanici poté, co platební automat zamítl jeho platební kartu. Zatímco se snažil problém vyřešit, bylo jeho vozidlo odcizeno i s jeho šestiměsíční dcerou uvnitř. Naštěstí díky kamerám byl automobil později lokalizován v Indianapolis a nezraněné dítě se znovu shledalo s rodinou.
Podle policistů ne každá stopa vždy vede k zatčení, ale mít více informací o podezřelých může být pro vyšetřování klíčové. Rozsáhlé používání kamer však vyvolalo u občanů obavy o soukromí. Úřady navrhují, aby byla data uchovávána pouze po dobu 30 dnů, než budou vymazána ze systému. Jednotlivé orgány celou záležitost ještě projednávají, každopádně nových kamer bude do budoucna, i díky úspěšnému debutu, zajisté přibývat. Zda se dostanou také do Evropy, není doposud známo. Právě kvůli přísným zákonům a předpisům na ochranu soukromí a osobních údajů.

Podobné máme v Česku

Na podobné bázi už fungují i kamery u nás v České republice, jen nemají nic společného s policejním vyšetřováním. Nacházejí se totiž u vjezdu do nejrůznějších areálů, kde neustále zaznamenávají registrační značku vozidla. Systém ji následně porovná s těmi v databázi, a jestliže ji najde, může být vozidlo bezpečně vpuštěno dovnitř, nebo naopak automaticky puštěno ven. Současně se také u každé přečtené SPZ uloží aktuální datum, čas a fotografie, nikoliv už barva karoserie či konkrétní typ. Tím se zvyšuje celková ochrana areálu a je možná kontrola pohybu vozidel.