cs

Při únavě za volantem sáhnou řidiči po známých nápojích, které ale nejsou dobrým řešením

03.08.2021

Únava za volantem je velké riziko. Řidič ztrácí pozornost, a mnohdy se může objevit dokonce i riziko mikrospánku. Proto mnoho těch, kteří pociťují, že přestávají být bdělí, sáhnou po známém nápoji. Tím je buď klasická káva, nebo energy drink. Je pravdou, že tělo získá potřebný kofein, který pomůže únavu zdolat. Ale často jenom krátkodobě. Dané nápoje jsou proto považovány spíše za horší řešení aktuální únavy. Co pomůže lépe? 

Odpočinek

Káva nebo energy drink se mohou hodin na posledních pár kilometrů, když chceme dojet. Jinak jsou spíše kontraproduktivní volbou. Základem překonání únavy je vždy odpočinek. Na dlouhé cesty bychom měli jezdit vždy odpočatí. A cesty plánovat tak, aby byla plná pravidelných zastávek. Včetně těch delších, kdy si lze také zdřímnout. I pár desítek minut spaní na sedadle může pomoci lépe než šálek kávy a energetické pití.

Jídlo

Tělo čerpá energii buď z uložených tukových zásob, nebo z jídla. Základem jsou v tomto směru sacharidy. Jde o složené cukry, které se uvolňují postupně, a tak tělu dodávají potřebné množství energie. Před jízdou, ale i během ní je proto vhodné dát si ne příliš těžké, ale na sacharidy bohaté jídlo. Tyto složené cukry bychom si však neměli plést s těmi jednoduchými, které jsou obsaženy v cukrovinkách. I ty sice mohou být energetickým zdrojem, ale jenom krátkodobým.

Nápoje

Mnohdy může být únava spojena s nastávající dehydratací. A té mohou pomoci právě známé energy drinky a kofeinové nápoje. Pokud chceme s únavou bojovat efektivně, nemělo by být tělo dehydrované. Základem je pravidelný a dostatečný příjem tekutin. Místo sladkých nápojů postačí obyčejná voda nebo lze sáhnout po kvalitním čaji, který je pro organismus vhodný i díky svému obsahu řady důležitých látek. Na škodu nemusejí být ani různé rehydratační nápoje, které už dávno nejsou určeny výhradně jen sportovcům po výkonu.

Zdroj:Karel Michalec