cs

Pořízení a financování nového auta: porovnání pro a proti u leasingu, operativního leasingu a půjčky

16.11.2021

Rádi byste nové auto, ale neustále rozmýšlíte, jakým způsobem jej zafinancovat? Preferujete nový model nebo hledáte spíše po bazarech? 

Přinášíme stručný přehled o možnostech, jak takový nákup nového auta co nejvýhodněji zafinancovat. Každý, kdo se chystá koupit nové auto, má v podstatě čtyři možnosti. Kromě možnosti okamžitého vyplacení celé částky, se nabízí varianta jako klasický leasing, půjčka od banky nebo nebankovního subjektu, či stále oblíbenější operativní leasing. Každá z variant má svá pro a proti.

Okamžitá koupě

Velká část lidí považuje za nejlepší variantu koupit si auto ihned "za hotové". Nejčastějším argumentem, proč tuto variantu lidé volí je, že se nezadluží a auto je okamžitě v jejich vlastnictví. Takové řešení je výhodné v případě, že disponujete větším množstvím hotovosti. Pokud za auto vydáte všechny své finanční rezervy, rozhodně je výhodnější zauvažovat o jiných variantách pořízení. Obzvlášť pokud byste vzhledem k financím slevovali ze svých nároků na auto, co se např. stáří či bezpečnosti týče.

Klasický leasing

Varianta, která napadne většinu kupujících jako první, pokud nemají k dispozici dostatek finančních prostředků na úhradu plné částky nového auta, je klasický finanční leasing. Na jednu stranu je to příjemná a oblíbená forma financování, jelikož celkovou částku máte rozdělenou do jednotlivých měsíčních splátek. Na druhou stranu má i svá úskalí či nevýhody. Jednou z nich je akontace, což znamená, že hned na začátku musíte zaplatit určitou procentuální částku z ceny vámi vybraného vozu. Částka bývá různá, i když ve většině případů se pohybuje kolem deseti procent. Nemusí to být vysloveně pro všechny problém, ale např. pro lidi s nižším příjmem to může být komplikace. Další nevýhodou klasického leasingu je, že případné opravy a servis vozu si hradíte sami i přesto, že během doby, kdy auto splácíte, je jeho oficiálním majitelem leasingová společnost. Až v momentě, kdy splatíte poslední splátku, se stává auto vaším majetkem.

Operativní leasing

Zajímavou formou klasického leasingu je tzv. operativní leasing. "Popularita operativního leasingu u jednotlivců i u podnikatelů rok od roku roste. Lidé si ho velmi oblíbili, protože při něm není vyžadována žádná akontace, ani žádné jiné vstupní poplatky. Jedná se vlastně o dlouhodobý pronájem auta, stejně jako si pronajímáte třeba byt. Klient platí každý měsíc předem dohodnuté splátky, přičemž po splacení si může vybrat opět nové a bezpečnější auto. Také je možné dohodnout se na odkupu vozidla," vysvětluje Monika Vocílková ze společnosti Arval. Tato forma financování vyhovuje těm, kteří ocení, že leasingová firma se stará po celou dobu o havarijní pojištění, povinné ručení, pravidelný ale i okamžitý servis či výměnu pneumatik. Postará se jednoduše o vše, co souvisí s používáním auta, řízení pak musíte zvládnout sami. Pokud chcete navíc auto měnit třeba každý rok či pět let, je operativní leasing jednou z nejlepších variant. V tomto případě je vlastníkem auta po celou dobu pronájmu leasingová společnost, která zároveň přebírá za auto plnou zodpovědnost, tedy řeší za vás i pokuty.

Spotřebitelská půjčka

V tomto případě můžete porovnávat a vybírat mezi bankami či nebankovními subjekty. V případě bank můžete v jejich nabídce přímo narazit na spotřebitelský úvěr na auto jako samostatný produkt. Stejně tak v nebankovním sektoru naleznete společnosti, které se na auto-půjčky přímo specializují. Bezpečnějším způsobem je vždy volit půjčku poskytovanou bankovním subjektem. Nespornou výhodou je rychlost vyřízení a stejně jako o leasingu to, že se nevydáte ze svých úspor. Zároveň jste v technickém průkaze uveden jako jeho majitel. Nevýhodou mohou být vyšší úrokové sazby, a hlavně riziko dalších nákladů spojených s provozem automobilu.

Připravila: Katka Soušková
Zdroj: Arval BNP Paribas Group
Foto: Botticelli