cs

Policisté budou do pátku kontrolovat rychlost

09.08.2021

Tisícovky policistů budou od pondělí do pátku na silnicích po celé republice kontrolovat dodržování povolené rychlosti jízdy. Akce je součástí kampaně proti nepřiměřené rychlosti 13minut, za kterou stojí Česká asociace pojišťoven (ČAP), BESIP a Policie ČR. 

Dopravní policie už na začátku prázdnin zvýšila dohled nad bezpečností a plynulostí provozu. "V současné chvíli na jednotlivých krajských ředitelstvích probíhají dopravně bezpečnostní akce, které budou sledovat zejména překračování povolené rychlosti," uvedla mluvčí policejního prezidia Hana Rubášová.

Doplnila, že řidiče také upozorňují na rizika vážných dopravních nehod souvisejících s nepřiměřenou rychlostí prostřednictvím informačních letáků kampaně Zpomal, dokud není skutečně pozdě. Policisté od začátku roku projednali přes 65 000 dopravních přestupků souvisejících s překračováním rychlostních limitů.

Nepřizpůsobení rychlosti patří dlouhodobě mezi nejtragičtější příčiny dopravních nehod. Za prvních šest měsíců letošního roku má na svědomí 78 zmařených lidských životů a 195 těžce zraněných, uvedla ČAP v tiskové zprávě. Loni jich bylo 179 a mezi lety 2011 až 2020 celkem 2168. Podle webu 13minut nedodržuje povolenou rychlost 86 procent řidičů.

Vedle zvýšených policejních kontrol spouští v srpnu BESIP preventivně-výukové roadshow. Návštěvníkům nabídne takřka autentický prožitek z vážné dopravní nehody. Ve vybraných městech Česka se lidé budou moci v srpnu a září v interaktivním stanu přesvědčit, že spěchat se nevyplácí. Harmonogram akce je k dispozici na stránkách kampaně www.13minut.cz.