cs

Policie se s ním nepárala. Koupil ojeté auto, ale po cestě domů přišel o „techničák“

07.12.2021

Fabia vypadala jako nová, přesto s ní měl nový majitel velký problém. Auto bylo technicky v pořádku, uvnitř bylo skoro netknuté, cena příznivá. Přesto ho po cestě na dálnici zastavila policie a odebrala techničák

Není třeba si nic nalhávat, na vozy s očividným tuningem byla policie vždy zaměřena. Ne vždy se totiž amatérský tuning odehrával v mantinelech platné legislativy. Rozměrná křídla na zádi, kola, která se sotva vešla do podběhů, neschválený hlučný výfuk nebo třeba modrá, či jinak barevná, přední světla.

Auto nevypadalo, že by ho někdo upravoval. Jiných zadních světel a jiných pneumatik jsem si ale nevšiml
Martin D,; Praha

Martin si v brněnském autobazaru koupil necelé tři roky starou Fábii. V dnešní době, kdy je o malá zánovní auta velký zájem, to vypadalo na dobrý nákup. Najeto necelých 60 tisíc kilometrů, na zadních sedadlech snad nikdy nikdo neseděl, uvnitř pěkná aparatura za přibližně 20 tisíc korun, a hlavně docela zajímavá, temně červená barva. Cena byla pro Martina vyhovující, a tak si plácli.

Při cestě domů ho ale hned za Brnem, na dálnici D1, zastavila policejní hlídka v civilní Octavii. Martin si nejdříve myslel, že překročil povolenou rychlost, ale problém byl úplně někde jinde. Tam, kde by ho vůbec nečekal. Fabia měla totiž nejen zatmavená zadní světla, ale navíc to nebyly originální lampy. "Každé jednotlivé světlo v lampě se skládalo z jednotlivých žároviček a podle policie šlo o světla neschváleného typu," vysvětluje Martin.

Přišlo se na to tak, že na světlech nebyla vyražena značka homologace, světla tedy nebyla schválena pro instalaci na vozidla pro běžný silniční provoz. I když na první pohled nebylo moc poznat, že jde o upravená světla, jakmile Martin zabrzdil, bylo hned vše jasné. Jeho smůla, že za ním v té chvíli zrovna jelo policejní auto.

A aby toho nebylo málo, na vozidle byly navíc pneumatiky neschváleného rozměru. Martin proto musel vše uvést do stavu, který odpovídá předpisům a záznamům ve velkém TP a vyrazit znovu na STK, kde tentokrát bylo vše v pořádku. Stálo ho to ale 14 dní zařizování, jednání s autobazarem a samozřejmě i nějaké peníze.

Určitě je proto dobré při nákupu ojetého auta zkontrolovat nejen jeho technický stav, ale také to, zda například souhlasí rozměry pneumatik se zápisem v TP a zda má vůz i originální světla.