cs

Pokud kupujete ojeté vozidlo, dejte si pozor na následující skutečnosti. Nenaleťte podvodům bazarů i soukromníků stejně jako tisíce Čechů

10.08.2021

Jestli se rozhodnete pro koupi ojetého automobilu, dejte si pozor na několik skutečností. Ušetříte si tím spoustu možných starostí. 

Existují základní identifikátory, podle kterých lze snadno zjistit shodu reality vozu s inzerovanými skutečnostmi. Tohle si nejspíše zkontroluje každý kupující. Jenže pak existuje ještě řada technických náležitostí, které nemusí být tak zřejmé. Ty ovšem také hrají významnou roli. Základem je například určení roku výroby. V případě pochybností ho lze zjistit z kódu na jednotlivých součástech automobilu.

Stejná nebo měněná skla

V případě, že na všech sklech automobilu najdete stejné kódy, je to perfektní zpráva o stavu vozu. Pokud se čísla liší, znamená to provedenou výměnu. A tedy prasklé sklo od kamínku, nebo dokonce prodělanou havárii. Kódy kontrolujte i na sedačkách, plastových dílech, klimatizaci nebo nádobkách s provozními kapalinami. Jakékoli nesoulady jsou důvodem k důkladnějšímu průzkumu konkrétních dílů nebo úseků vozu.Nejdůležitějším "numírkem" vozu je VIN pod čelním sklem. Je to takové rodné číslo automobilu. Přestože není přítomno vždy, najdete tento kód na vozech stále častěji. Dá se sice zfalšovat, jedná se však o poměrně náročný krok. Pokud na VIN narazíte, důkladně jej zkontrolujte a prověřte. Je ideální zkusit ověřit původ vozidla, jenže jako jednotlivec prakticky nemáte šanci. Je to však důvod vyhnout se pochybným inzercím na ulici nebo příliš výhodným nabídkám.

Vyhněte se podvodům

S původem souvisí také další okolnosti, které mohou nastat. Auto může být například v leasingu nebo sloužit jako zástava. Proto si vždy zjistěte skutečného majitele auta, protože prodávající jím být nutně nemusí. Zkontrolujte tedy technický průkaz - vůz zakoupíte od držitele, patřit přitom může leasingové společnosti. Za poplatek lze také zjistit, zda se nejedná o odcizené vozidlo. Investovaná částka vám ušetří další a mnohem větší problémy.Při výrobě auta jsou sváry překryty tmelem, který chrání karoserii před vodou a nečistotami. Pokud bylo auto opravováno, toto zatmelení není možné uvést do továrního stavu. Takový tmel je pak hrbolatý, nepravidelný nebo má jiné složení. Dejte pryč všechny koberce, krytky či rezervu, abyste se dostali právě na spáry. Pátrejte po symetrii, respektive asymetrii. Pokud je auto bez zásahů, budou spáry totožné na obou stranách. Pokud ne, něco se na voze změnilo.

Zdroj: Wrc.net