cs

Platí u výjezdu z benzínové pumpy přednost zprava? Mnoho řidičů tápe

14.11.2021

Jedete kolem benzínové pumpy u nákupního centra, hledáte místo na zaparkování a najednou se po vaší pravé ruce ozve troubení auta, které od pumpy vyjíždí. Má přednost, nebo nemá?

Většinou je na výjezdu od benzínové pumpy umístěna dopravní značka, která určuje, jak to s předností je. Jestliže ale u výjezdu z pumpy značka není, dá se předpokládat, že by měla platit přednost zprava. Jenže pozor, s předností zprava to není vždy tak jednoznačné. Záludností může být nejen například výjezd z obytné zóny, o čemž ví skutečně málokterý řidič, ale také zmíněná benzínová pumpa.

Jestliže jde totiž o účelovou komunikaci, což je například ta, která vede do areálu nějaké firmy, na parkoviště nebo třeba právě k benzínové pumpě, přednost zprava neplatí. Jak ale poznat, zda se pumpa nachází mimo komunikaci, resp. zda příslušný výjezd splňuje parametry účelové komunikace? Zákon o pozemních komunikacích ve svém paragrafu 7 říká toto:

Účelová komunikace je pozemní komunikace, která slouží ke spojení jednotlivých nemovitostí pro potřeby vlastníků těchto nemovitostí nebo ke spojení těchto nemovitostí s ostatními pozemními komunikacemi nebo k obhospodařování zemědělských a lesních pozemků.

Krátká příjezdová cesta, která spojuje benzínovou pumpu, ležící mimo komunikaci, s klasickou pozemní komunikací, by se tak podle tohoto ustanovení za účelovou komunikaci dala považovat. Vždy je ale potřeba používat zdravý úsudek a i když není křižovatka u výjezdu osazena dopravní značkou, nepovažovat za samozřejmé, že přednost zprava platí. Co vám bude platné, když byste přednost měli, ale řidič jedoucí zleva by o tom nevěděl a rozbil vám auto? To je možná lepší těch pár sekund posečkat.

Přednost zprava také pochopitelně neplatí na kruhovém objezdu. Ale pozor - pouze tehdy, je-li taková křižovatka označena dopravní značkou C1 - Kruhový objezd. Není-li taková značka osazena, platí přednost zprava. V Česku se s tím setkáte málokdy, ale například na francouzském venkově je to věc zcela běžná.