cs

Nový zákon umožní nabíjení elektromobilů jen v časech, kdy to vláda dovolí

25.09.2021

Nový zákon, který by měl už v polovině příštího roku vstoupit v platnost ve Velké Británii umožní vládě omezit nabíjení elektromobilů na domácích nabíječkách. Vláda a operátor energetické sítě tak chce zabránit jejímu přetížení. 

Sedm hodin denně nebude možné nabíjet elektromobily

V praxi by to vypadalo tak, že nabíjecí místa v domácnostech by se každý den v různých časech vypínaly tak, aby nedocházelo k přetěžování sítě ve špičkách. Nové předpisy by mohly vstoupit v platnost už v květnu příštího roku a byly by tak účinnou zbraní pro National Grid, tedy britského provozovatele přenosové sítě proti obávanému blackoutu.

Podle britského serveru The Times by tak v případě schválení zákona, které je v tomto případě očekávané, mohlo docházet k automatickému vypínání nabíječek každý den od 8:00 do 11:00 a následně od 16:00 do 22:00, tedy v době největších špiček distribuční sítě.

Britští regulátoři přenosové sítě ale uklidňují, že půjde pouze o domácí nabíjecí místa. Těch kritických jako jsou rychlonabíječky u obchodů, dálnic či ve městech by se nové nařízení dotknout nemělo. Podle očekávání se ale právě domácí nabíjecí stanice stále rychleji rozšiřují a jejich regulace z hlediska energetiky by jinak byla téměř nemožná.

Vláda má v záloze i další opatření na ochranu sítě

Vláda navíc chce vytvořit i další omezení, které by zajistilo stabilitu energetické sítě a to možnost krátkodobě odpojit nabíjecí stanice v přetížených oblastech. V praxi by se tak mohlo stávat, že pokud se bude energetická síť blížit k hranici své kapacity, dojde na krátkou dobu přibližně půl hodiny k odpojení nabíjecích stanic v postižené lokalitě.

Jisté je, že nové nařízení nevzbuzuje příliš důvěry v očích zákazníků, kteří si plánují elektromobil pořídit. Pokud jim bude nařizováno v které hodiny mohou a nemohou nabíjet svá vozidla, rozhodně to sníží jejich ochotu k nákupu vozidla s energií uloženou v bateriích.

Jelikož se ale v budoucnu očekává ještě mnohonásobně rychlejší rozšiřování elektromobilů v celé Evropě, je jasné, že vlády a operátoři jednotlivých energetických sítí budou muset chtíc či nechtíc podobná opatření vytvářet. Jistě je totiž vždy lepší na krátkou dobu odpojit nabíjející se vozidla než přijít až k takzvanému blackoutu sítě.