cs

Německá vláda chce zakázat spalovací auta a podpořit elektromobily dříve než EU. Němcům se to nelíbí

04.12.2021

Německo chce na silnicích velkou změnu. Chce dosáhnout klimaticky neutrální dopravy už do roku 2030. V plánu je zakázat auta se spalovacími motory a nahradit je elektromobily, tak se vyjádřila rodící se koalice po nedávných volbách. Běžným Němcům se to ale nelíbí. 

Nová, rodící se německá vláda je jednoznačně "prozelená" a chce ze silnic dostat spalovací auta. Jenže jak to v dnešním automobilovém světě bývá, není to přirozeným vývojem, ale pod tlakem, z donucení. Chce totiž spalovací auta zakázat. V koaliční smlouvě se doslova píše: "Z Německa vytvoříme vedoucí trh elektromobility, inovační místo pro autonomní řízení a masivně urychlíme rozšiřování infrastruktury dobíjecích stanic. Naším cílem je mít na silnicích do roku 2030 alespoň 15 milionů elektromobilů."

Obyvatelům se ale tato jednostrannost nelíbí, chtěli by to na silnicích technologicky pestřejší. To ale nutně neznamená, že by musela být zachována jen auta se spalovacími motory, ale třeba i s jinými technologiemi.

Vyplývá to z nedávného průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění "forsa". Ten zjišťoval, jaký vztah mají Němci k fosilním palivům, ale i k syntetickým palivům, která začínají výrobci vyvíjet. Ta by mohla emise CO2 také snižovat.

O syntetických, nebo také e-palivech ovšem není v koaliční smlouvě ani zmínka. A to by možná měla vláda začít řešit, protože v průzkumu se celkem 58 % dotázaných vyjádřilo, že by jim dalo přednost před elektromobily. Až 88 % odpovědí také říká, že by vláda měla podporovat všechna technická řešení, která mohou k uhlíkové neutralitě v dopravě pomoci, nikoliv tlačit bezhlavě pouze elektromobily. Zajímavé je také to, že 64 % dotázaných je proti střednědobému či dlouhodobému zákazu aut se spalovacími motory.

Zklamání vyjadřuje také výkonný šéf sdružení výrobců syntetických paliv "eFuel Alliancie" Ralf Diemer. Ten situace komentoval: "Existuje evropský systém schvalování nových vozidel. Pokud chcete vozidla na syntetická paliva, je potřeba je zohlednit v limitních hodnotách CO2 vozového parku. Právě vznikající federální vláda se však této příležitosti vzdává.

Problémem syntetických paliv je ale jejich složitá a náročná výroba, která se projeví na výsledné ceně. Na druhé straně by mohly ušetřit peníze při stavbě dalších a dalších dobíjecích stanic, které budou pro přechod na elektromobilitu čím dál více potřeba.

Naopak některé země (například Francie, Německo či Itálie) jsou proti zákazu spalovacích motorů. Nesouhlasí s tím ani některé automobilky (například BMW nebo Renault). Je ale nepravděpodobné, že by se EU rozhodla své rozhodnutí tak radikálně změnit.