cs

Největší průšvih moderních dějin aut dál graduje. Výroba stojí už 4 měsíce a nejméně další 3 stát bude

25.12.2021

Pokud bychom měli dát na hlasy skeptiků, je to stav, který už se nikdy nemění a automobilka pouze odkládá nevyhnutelné - úplný konec výroby a pokus nechat na všechny patálie co nejrychleji zapomenout.

V moderní automobilové historii už nejspíše neexistuje větší průšvih, než jakým je Chevrolet Bolt. Americká automobilka s jeho výrobou začala v říjnu roku 2016, přičemž zpočátku počítala maximálně s 30 tisíci vyrobenými kusy ročně. Produkce měla následně narůst na takřka dvojnásobek, k tomuto kroku ale nikdy nedošlo. Ve Státech byl totiž prodejním vrcholem rok 2017, kdy k zákazníkům zamířilo 23 297 exemplářů. V dalších dvou letech ovšem Chevrolet nepřekonal hranici 20 tisíc aut, to se mu povedlo až loni, byť o pověstný chlup.

Letos se pak sice automobilka bude moci pochlubit opět vyšším číslem, nicméně na bouchnutí šampaňského nedojde ani omylem. Chevrolet totiž od loňského roku řeší problémy s bateriemi společnosti, u nichž dochází k samovznícení. Američané tak již loni povolali do servisů 50 932 aut, ovšem tato svolávací akce nic nevyřešila, stejně jako ta následující. Místo toho došlo na požár u dalších aut, dokonce i u těch, které již prošly rukama servisních techniků a byly považovány za bezproblémové.

Chevrolet proto letos v létě rozhodl, že svolávací akce se bude týkat veškeré produkce, tedy i těch vozů, jenž byly prodávány v Evropě jako Opel Ampera-e. U všech 142 tisíc kusů přitom bude muset dojít na výměnu baterií, o levnou záležitost se tak rozhodně jednat nebude. Automobilka se již domluvila se společností LG Chem na dílčí kompenzaci, další osud modelu Bolt ale přesto zůstává ve hvězdách.

Na sklonku srpna totiž došlo k zastavení výroby, neboť značka nechtěla na trh chrlit další závadné exempláře, což by jí vyšlo draho. Jakkoliv se ale původně mělo jednat o několikatýdenní přestávku, ani po čtyřech měsících na opětovné spuštění montážních linek nedošlo. A hned tak ani nedojde, neboť Chevrolet aktuálně oznámil, že výroba nebude obnovena ani do konce února příštího roku, tedy za další tři měsíce.

Musíme se nicméně ptát, zda jde o konečný termín, neboť automobilka delší odstávku omlouvá tím, že prioritou jsou pro ní opravy v rámci svolávací akce. Výměna baterií přitom u jednoho vozu zabere dva dny, technici tedy před sebou mají moře práce. Vše navíc bude záviset na dodávkách nových akumulátorů, jenž mohou pozdržet nové koronavirové restrikce. Na růžích tedy Chevrolet ustláno nemá.

Dodat pak už můžeme jen úsměvný fakt, jenž souvisí s modernizací tohoto vozu. Značka totiž v létě vyrukovala s modelovým rokem 2022, kterému nadělila novou masku, světlomety či hodnotněji působící interiér. Právě takto pozměněný vůz si ale dosud nikdo nekoupil, neboť dosud ani není vyráběn. Podle zlých jazyků už ani nikdy výrobu nepozná a Chevrolet po několika dalších odkladech výrobu raději odpíská zcela, to je ale v tuto chvíli zatím jen spekulace.