Nejkratší cesta autem k moři: Za šest hodin a bez poplatků

01.06.2021

Každoroční dovolenková migrace Čechů na jih připomíná spíše invazi do Chorvatska nebo Itálie, nicméně kvalitní zábava, řada zajímavostí, příznivé ceny a koupatelné moře se nachází také na severu. Vzali jsme proto dobrodružný Mercedes a vyrazili sondovat, zdali polské Mezizdroje a Baltské moře stojí za to. 

Kouknete-li do mapy anebo na náš článek o nejkratších cestách k moři, vyjde vám, že se jako dovolenková destinace poměrně rozumně jeví Polsko a jeho Baltské moře. Jelikož se naše startovní pozice nacházela v Hradci Králové, nezbylo než nasednout do vhodného parťáka a vyrazit ověřit, zdali to na severu stojí za to.

Je sobota odpoledne, strategicky zvolený čas, kdy doufáme, že se vyhneme hustému provozu a silničním peripetiím. Servomotory otevírají prostorný kufr Mercedesu-Benz třídy E All-Terrain, nicméně dáváme do něj jen pár věcí, přece jen prodloužený víkend u moře nevyžaduje přibalení půlky logistického skladu Amazonu.

Nastavujeme navigaci a ta poměrně promptně vypočítává tři trasy - jednu přes Německo a dvě velmi podobné skrze Polsko. Nejrozumněji vychází volba číslo 2 (535 km), která vede přes Trutnov a pak v Polsku přes Kamennou Horu, Bolków, Lehnici, Zelenou Horu, kolem Štětína až do města Mezizdroje (Międzyzdroje), což je nejbližší větší městečko s přístupem k moři a řadou zajímavých atrakcí. Vyrážíme.

Inu nestihneme ujet ani 10 kilometrů a už stojíme. Ještě před dopravně problematickou Jaroměří se nachází lehčí nehoda. Paráda. Po několika minutách poskakování však frčíme dále a dle rad navigace uhýbáme z hlavní trasy na autem vypočtené objížďky. Totiž sever východních Čech připomíná staveniště (nejen kvůli budování dálnice), ovšem tempo dělníků spíše zpomalené video.

Jak objízdné okresky, tak hlavní tahy na sever Polska patří (až na výjimky) k celkem úzkým úsekům, kde se hůře předjíždí. Velký pozor si dejte v obcích Choustníkovo Hradiště a Kocbeře na průběžné měření rychlosti. Cesta ubíhá, blížíme se k čáře, stále po nijak kvalitních cestách...

Po hodině a půl courání přichází doporučení od vozu ke spuštění programu Vitalita. Ze zvědavosti akceptujeme a čekáme, co nastane. Centrální obrazovka ukáže jakýsi červený obrazec, navigace zůstane jen v digitální přístrojovce, spustí se energická hudba a sedadla začnou různě pracovat (kineticky), aby nás rozhýbala/namasírovala. Ač se to nezdá, tenhle 10minutový program skutečně probudí z takové té cestovní otupělosti.

Hranice za námi, ale cestovní zlepšení nijak zvlášť nepřichází. Vygradovala jen kvalita asfaltu a fakt, že sobotní odpoledne je na provoz poměrně klidné, když nepočítáme trable ze začátku. Obří a velmi příjemný zlom přichází nedaleko města Bolków - najíždíme totiž na rychlostní silnici pro motorová vozidla S3.

A to je prosím krásná, nezpoplatněná, celkově čtyřproudová (2 a 2) silnice s rychlostním limitem 120 km/h, která vede takřka až do našeho cíle. Takže žádné problémy s předjížděním nebo nepřehledností, prostě radost. Nastavujeme proto adaptivní tempomat s aktivním korigováním řízení a polykáme kilometry.

Ceny paliv a šťastní vegetariáni

Musíme vám povědět, že vzduchové odpružení Mercedesu je vážně něco, co stojí za hřích. Schopnost vozu žehlit nesmyslně rozbité cesty je až famózní a hned potom, co se dostanete na hladký asfalt, zažijete další úroveň komfortu. Nechceme shazovat třeba hydraulické dorazy u moderních citroënů, ale vzduch je prostě vzduch.

Další věc - pokud zastavíte jako první na červené, auto vám promítne obraz z čelních kamer na středový displej, takže se nemusíte ohýbat k semaforu. Druhá prima funkce je rozšířená realita, kdy se před nějakou odbočkou či před výjezdem z kruháče automaticky zapne kamera a šipky na displeji napoví, kudy reálně jet. Jde sice o drobnosti, ale potěšující.

Co se týče benzinek, v Polsku hodně frčí Orlen (v podstatě naše Benzina), Shell, Lotos nebo BP. Přímo na trase bez nutnosti sjíždění do měst jsou pumpy každých cirka 50 až 70 kilometrů, nicméně mnoho obcí s benzinkou je třeba kilometr nebo dva od rychlostní silnice, což vám poskytne podobný palivový komfort jako u nás.

Pumpy u silnice S3 k sobě mají obvykle přidružené nějaké rychlé občerstvení (Subway, McDonald's, KFC aj.) nebo disponují vlastním sortimentem. A skutečně se už nebavíme o studených hranolcích nebo bagetě o chuti salámu Junior. Trendy jdou kupředu, proto se zde rozumně najedí rovněž vegetariáni. Pokud netoužíte po utrácení, narazíte i na veřejná odpočívadla s bezplatnými toaletami, nicméně jejich kvalita je... Inu veřejná a bezplatná.

Ceny paliv nejsou kdovíjak odlišné od těch našich. Dokonce zde neplatí, že když natankujete ve městě, bude to vždy levnější než u rychlostní silnice. Pro pořádek jen připomeneme, že v Polsku se platí zlotými a aktuální kurz je cca 1 zlotý = 5,7 koruny. Z námi nasbíraných dat po cestě pak vyšel tento cenový průměr.

Palivo Cena
Benzin 32 Kč za litr
Diesel 31 Kč za litr
LPG 14 Kč za litr
Prémiový diesel 33 Kč za litr
Prémiový benzin 34 Kč za litr