cs

Nedokončená auta z vnějších ploch se někdy musí rovnou šrotovat, prozradila Škoda

30.12.2021

Nedokončená auta odstavená na vnějších plochách jsou pro automobilky vždy velkým problémem. Kromě toho, že jsou vystavena nepřízni počasí, hrozícímu krupobití či krádeži, musí se s vozy před prodejem finálnímu zákazníkovi více manipulovat. Kromě transportu od výrobního pásu znovu absolvují i cestu zpět do automobilky a to je často kámen úrazu.

Hned na začátku je třeba upozornit, že popisovaný problém se týká všech automobilek bojujících, mimo jiné, i s aktuálním nedostatkem čipů. Pro automobilku je nevýhodné zcela zastavit výrobní linky a proto výroba běží kontinuálně dále s tím, že nedostatkové čipy doplní automobilka do nedokončených aut později.

Do té doby je převáží na odstavné plochy a později opět vrací zpět do výrobních závodů. Velký nedostatek čipů však logistický problém prohloubil natolik, že například mladoboleslavská Škoda Auto musela auta převážet na provizorní odstavné plochy daleko od výrobních závodů. Jak sama přiznává, při přepravě či skladování vznikají nejednou na autech škody, které v nejednom případě končí sešrotováním prakticky kompletního auta.

Pokus o krádeže z odstavného parkoviště

Škoda Auto má momentálně na odstavných plochách přibližně 15 000 aut čekajících na domontování chybějících komponent. Jak potvrdil Jaroslav Povšík z oborů mladoboleslavské Škody Auto, některá z nich se během transportu poškodila natolik, že musí jít rovnou na sešrotování.

"Tento problém řešíme od začátku existence společnosti Škoda Auto. Momentálně máme velké množství aut na odstavných plochách, a tak dochází k poškozením během transportu logicky častěji, i když určitě ne systémově," řekl na adresu poškozených škodovek Povšík.

"Pokud dojde k poškození, oprava je následně zrealizována v rámci finální kompletace auta. U několika aut došlo k rozsáhlejšímu poškození a v takových případech postupuje automobilka v souladu s pokyny pojišťovny," doplnila Povšíkova slova mluvčí české automobilky, Martina Špittová. Jak zaznělo, automobilka už eviduje i pokus o krádež aut přímo z odstavných ploch.

Výroba stojí až do 10. ledna 2022

Odborový předák Jaroslav Povšík se vyjádřil i k odstavení výroby od 23. prosince do 10. ledna příštího roku. "Pro tyto dny jsme vyjednali překážku na straně zaměstnavatele s náhradou 80% průměrné mzdy," uvedl Povšík. "Platí, že kdo nemá během těchto dnů smysluplnou práci, tak má překážku na straně zaměstnavatele a Škoda Auto to akceptovala," doplnil a zároveň poznamenal, že odbory nepřipustily, aby kvalifikovaní zaměstnanci v těchto dnech sloužili jako natěrači, či úklidové čety. Na takovou práci koneckonců ani nemají pracovní smlouvu. "V každé jiné firmě by to lidem možná nařídili, ve Škodě to nedopustíme," vzpomněl dále Povšík.