cs

Na Škodu dolehl nedostatek aut, na českém trhu výrazně ztrácí. Její místo zaplňují nečekané značky

06.09.2021

Zastavení výroby škodovek na dlouhé týdny se dotýká už i výsledků značky na českém trhu. Její podíl na srpnových registracích klesl v srpnu pod třicet procent, což je jeden z nejhorších měsíčních výsledků v historii. S největšími meziročními propady se potýkají modely Superb, Octavia, Scala a Kodiaq. 

Nejhorší srpen od roku 2015

V srpnu 2021 se na českém trhu nově registrovalo 16 449 nových osobních automobilů, což je o jedno procento méně než ve stejném období loňského roku. Jde o nejslabší srpnový výsledek od roku 2015. Problémem ale není to, že by lidé nechtěli nová auta kupovat, nebo na ně neměli peníze. Problém je jejich nedostatek kvůli výpadkům výroby po celém světě způsobeným nedostatkem řady klíčových součástek.
Na různé automobilky ale tento problém dopadá s různou intenzitou. Aktuálně je jednou z těch nejvíce zasažených tuzemská Škoda Auto, jejíž výroba se v srpnu zastavila na více než tři týdny (částečně i díky tradiční celozávodní dovolené). Výpadky budou podle týdeníku Škodovácký odborář pokračovat i v průběhu celého září.
Podíl Škody Auto na českém trhu s novými auty klesl v srpnu podle statistik Svazu dovozců automobilů na pouhých 29,66 procent. Přitom loni stejnou dobou dosáhla na více než 35 procent. Méně než třicetiprocentní podíl přitom Škodovka na svém domácím trhu brala málokdy v historii.
Zatímco dříve si tři nejsilnější značky Škoda, Hyundai a VW rozdělily více než půlku trhu, nyní ukously mnohem větší koláč i ty dříve velmi minoritní. Největšího meziročního nárůstu dosáhl SsangYong, který letos v srpnu prodal více než tříapůlnásobek loňských čísel (172 aut) a dostal se v žebříčku značek na 19. místo před Fiat či Nissan. Skvěle se dařilo také Seatu, který prodal dvojnásob loňských čísel a stal se šestou nejúspěšnější značkou.
"Nedostatek některých aut se nás dotýká také, mohli bychom prodávat ještě mnohem více. Ale zatímco v zimě někteří spali, my jsme makali a objednávali. Navíc má naše česká pobočka u centrály skvělé renomé, takže teď máme co prodávat. Fantasticky se daří i naší nové prémiové značce Cupra," říká koordinátor prodeje a marketinku značky Seat na českém trhu Filip Stoulil. Výraznými nárůsty se chlubí i Suzuki, Subaru, Alfa Romeo či Lexus.Řidičův chleba 4.5

Octavia až za Kamiqem

Potíže Škody Auto se odrážejí i na srpnovém pořadí modelů. Přestože tři první místa a pět z prvních šesti patří nadále škodovkám, z první desítky vypadly modely Kodiaq a Superb, které tam jinak pevně patří. I nadále platí, že se krize s nedostatkem součástek nejvíce týká větších aut, takže nejprodávanějším autem v Česku už je druhý měsíc po sobě Fabia následovaná Kamiqem. Až na třetím místě je za normální situace neochvějný lídr trhu Octavia.
Nejlepším autem jiné značky je na čtvrtém místě nošovický Hyundai i30, následovaný škodovkami Karoqem a Scalou. Zbytek první desítky patří modelům Kia Ceed, Hyundai Tucson, Dacia Duster a Volkswagen Golf.