cs

Mnoho řidičů jezdí záměrně za kamionem. Nebojí se předjet, důvody jsou praktické

16.08.2021

Kamiony jsou běžnou součástí silnic. Mnoho lidí na ně nadává, jelikož jedou pomaleji a předjet je není až tak jednoduché. Je ale i skupina řidičů, kteří jsou za kamiony na silnicích rádi. Jejich přítomnost vítají, jelikož během své cesty jedou většinu času právě za kamionem. Proč to dělají? Není to proto, že by se snad báli daný kolos předjet, ale je to z několika, pro ně praktických důvodů. 

Nižší spotřeba

Prvním důvodem je spotřeba. Řada lidí stále až nesmyslně řeší to, kolik si jejich vůz vezme benzínu nebo nafty. Pro to, aby to bylo co nejméně, udělají cokoliv. A tak jsou schopni jet i desítky kilometrů za kamionem. Spotřeba během této cesty skutečně klesá. Důvody jsou dva. První je ten, že kamion proráží vzduch a odpor vůči osobnímu autu už není tak velký. Druhým důvodem je, že kamiony jezdí 80 kilometrů v hodině, a tak si auto už z principu musí vzít méně než při devadesátce.

Zdroj obrázku: Freepik

Větší bezpečnost

Řada řidičů jede za kamionem i z důvodu, že se cítí bezpečněji. To proto, že jsou schováni za velkým kolosem. Pokud už dojde k nehodě, hlavní sílu nárazu absorbuje tento silniční koráb a osobní vůz už pouze narazí do návěsu. Také nelze opomenout to, že řidič kamionu vzhledem k váze soupravy více předvídá a jezdí plynuleji, což se také pozitivně podepíše na eliminaci rizikových situací.

Rychlejší průjezdy obcemi

Mnozí řidiči se za kamiony pověsí jenom v určitých úsecích. Často se jedná o průjezdy obcí. Je všeobecně známo, že řidiči kamionů mají ve svých vozech vysílačky a těmi se informují o policejních hlídkách. Proto pokud nedostanou zprávu o měření, padesátku v obci nijak vehementně nedodržují. Danou obcí projedou poměrně rychle, čehož využijí i ti, kteří se za ně nalepí. A v případě, že se v obci skutečně bude nacházet hlídka s radarem, je velmi pravděpodobné že zastaví právě kamion, zatímco auto schované za ním bude moci beztrestně pokračovat dále.