cs

Majitelé Tesel zveřejnili fotky dokumentující i nadále tragickou kvalitu výroby aut

13.11.2021

Narychlo vymyšlenou opravu jako ze servisu nízké úrovně odhalil jeden z majitelů nové Tesly Model Y, když si sám vylepšoval špatně uchycené panely karoserie. Je z továrny. 

Je otázkou, kam vlastně posouvají automobilový svět produkty Tesly, v případě kvality výroby to ale vpřed rozhodně není. Zmiňovali jsme už v minulosti a musíme zmínit znovu, že jsme osobně nezažili, ani z doslechu nevíme o tom, že by kdokoli během posledních několika dekád převzal od renomované automobilky tak mizerně smontovaná auta, jaká Tesla předává lidem dnes a denně. A ještě k tomu se dočkal pohrdání od samotného výrobce i dalších zákazníků.

Typických problémů je nespočet od špatně slícovaných částí karoserie přes nekvalitní montáž interiérů až po konstrukční nedostatky. Bylo toho už tolik, že by o tom šlo napsat knihu, přesto se nyní objevil další problém, nad nímž zůstává rozum stát zcela. A bizarní je i to, jak byl objeven.

Jeden z majitelů Tesly Model 3 se na fóru Tesla Motors Clubu (TMC) podělil o poznání, ke kterému dospěl, když si sám opravoval špatně slícované části karoserie. Už to je absurdní - majitel si po zkušenostech ostatních raději sám napravuje výrobní nedostatky a při tom narazí na další. V jeho případě ale nejde o vzhled a je prakticky jisté, že v budoucnu o něm ještě uslyšíme.

Potíž se týká relativně malé, ale důležité součásti systému chlazení vozu, které Tesla říká LCC (Liquid Cooled Condenser). Ta by za normálních okolností měla být přichycená k dalším částem chlazení pomocí několika šroubů, jenže není. Tedy, vlastně je, ale nejen to - krom šroubů mu držet na svém místě a pomáhat plnit svou funkci pomáhá lepící páska, dřevěné segmenty vypadající jako kusy podlahových lišt a jakási kovová stahovací páska.

Když jsme to zahlédli poprvé, myslel jsme si, že jde o nějaké narychlo vymyšlené a z podstaty dočasné řešení servisu, ale ne, tohle je na autě přímo z výroby. A zdaleka ne jen na jednom. Po tomto svérázném odhalení se do stejných míst podívali i další uživatelé TMC a přispěli svými fotografiemi. Tuto konstrukční absurditu našli na místě všichni, jen v různých podobách - vidíme zelené i žluté lepící pásky, po jedné či po dvou, plastové i dřevěné elementy, různé formy stažení...

Je až neuvěřitelné, že automobilka dokáže nové auto takto "bastlit" a specialista na konstrukci aut, Cory Stuben z firmy Munro, říká, že toto rozhodně není plánovaný způsob uchycení a vznikl jako jakási rychlá oprava v momentě, kdy Tesla nebyla s to najít žádnou jinou - alespoň ne dostatečně rychlou v momentě, kdy potřebovala vyrábět a prodávat auta.

Proč se něco takového děje, Tesla zatím nekomentovala, Stuben ale říká, že původní LLC byl zřejmě moc malý, aby fungoval, jak automobilka potřebovala, a tak jej zvětšila. Když to ale udělala, zřejmě zjistila, že dochází k únikům kapaliny právě vlivem jeho větších rozměrů, a tak to musela nějak napravit. Voila, pár pásků a kousky dřeva či plastu zjevně pomohly.

Když se podíváte na to, jak vše vypadá po rozebrání už pár měsíců po dodání auta, je jasné, že tohle "řešení" nemá šanci vydržet roky a desítky či stovky tisíc kilometrů ježdění bez úhony, právě proto o tomto "bastlu" jistě ještě uslyšíme. Doufejme, že v souvislosti s nějakou svolávací akcí a aktivní řešením Tesly - ne za pár let, kdy se lidem začnou auta samovolně rozpadat.