cs

Lidé stále věří mýtům o vozech s manuální převodovkou a pak se s ní trápí

11.09.2021

Jsou země, kde místní řidiči preferují vozy s automatickou převodovkou. Česká republika to ale není, jelikož zde je trend přesně opačný. Dominují vozy s manuální převodovkou. A to nejenom proto, že mohou být o něco levnější než auta v automatu, ale i proto, že mnozí stále věří častým mýtům a podle nich potom takové auto kupují. Jaké hlavní nepřesnosti o manuálních převodovkách panují? 


Nižší spotřeba

Skutečně byly doby, kdy u vozů s automatem byla spotřeba výrazně vyšší než u manuálu. V tu dobu se daný argument dal pochopit. Nyní už ale něco podobného neplatí, a dokonce lze říci, že u automatu může být spotřeba paliva nižší. Stačí nesprávné řazení a práce s plynem u manuálu a spotřeba oproti vozu s automatem výrazně stoupá.

Přesnější řazení

Mnozí zastánci manuálu argumentují tím, že když mohou řadit sami, je to přesnější a mnohdy prý také rychlejší. Ani to samozřejmě není tak úplně pravda. Jak z hlediska přesnosti, kdy se orientují pouze podle otáčkoměru nebo zvuku, tak z hlediska rychlosti, kdy je třeba myslet i na sešlápnutí a povolení spojkového pedálu a změnu rychlostního stupně. Automat v tomto směru funguje mnohem spolehlivěji, ač si to někteří nechtějí připustit.

Zdroj obrázku: Freepik

Zážitek z jízdy

Sem patří hlavně argument o tom, že v automatu nemůžeme řadit dle svého uvážení a podřazovat s předstihem. To je samozřejmě pravda, ale zároveň uveďme, že mnoho vozů s automatem umožní přepnutí do manuálního režimu a řazení pádly pod volantem. To je nejenom jednodušší, ale také rychlejší. K tomu ještě dodejme, že jakmile se dostaneme s manuálem do kolony, je zážitek z jízdy spojený jenom s tím, že několikrát za minutu stále jenom řadíme a vyřazujeme. To otráví každého.

Jízda dle vlastního stylu

Mnozí jezdí na hranici bezpečných otáček, jiní zase vytáčejí motor až k červenému poli. Ano, to jim manuál umožní dle jejich představ a tím také nejčastěji argumentují ve snaze ho doporučit. Fakt je ale ten, že v případě automatů není problém zvolit si různorodé jízdní režimy, pomocí kterých dáte autu informaci o tom, jak chcete jet. Zda na hraně spotřeby, nebo výkonu.