cs

Levnější benzinové auto v testu Britů porazilo drahé elektrické Porsche, hlavně díky motoru

07.12.2021

U nás bychom se tomu možná nepodivili, v Británii ale mají být jiná než elektrifikovaná auta už za 9 let zakázaná. Jeden z nejlepších elektromobilů by tak měl v testech válet i proto, ale nestalo se. 

Není tomu dlouho, kdy šéf severoamerického zastoupení BMW John Kelly poukazoval na poněkud vyšší hmotnost elektromobilů. Dle jeho slov nejde o zásadní problém, neboť řešení elektrického pohonu díky nižšímu těžišti nevýhody maže. A pokud jsou elektromotory usazené na přední i zadní nápravě, máme tu prakticky dokonalou rovnováhu. Nicméně stále je třeba počítat s tím, že hlavně proti autům s benzinovými agregáty tu máme mnohasetkilovou nadváhu, za níž stojí baterie a jež zkrátka ovlivňuje naprosto vše od ovladatelnosti až po akceleraci či dojezd.

Že to tak je, potvrzuje nejnovější srovnání britského Autocaru, který proti sobě poslal dva výjimečné kombíky, každý však ze zcela jiného vrhu. Na jedné straně totiž stojí benzinová Alpina B3 Touring, na té druhé pak Porsche Taycan 4S Cross Turismo. Vítězem nejstarší automobilový magazín na světě překvapivě jmenoval benzinový model, a mimo jiné i kvůli jeho nižší hmotnosti. Ta se sice blíží dvěma tunám (od 1 865 kg v závislosti na specifikaci), ovšem elektromobil se překulil za tuto hranici opravdu výrazně (od 2 245 kg). Ve finále mu tak vlastně nepomáhá ani podstatně vyšší výkon (571 koní versus 462 koní).

Autocar přitom ke srovnání nepřistupoval stylem, že by benzinový vůz vynesl do nebe a na ten elektrický naplival pouze špínu. Ba právě naopak Taycan bere za vůbec nejlepšího zástupce aut s elektrickým pohonem, jenž navíc soupeře od Alpiny v mnoha ohledech překonává. Je prý preciznější i kultivovanější. Jakmile navíc usednete za volant, budete mít pocit, že sedíte v pravověrném Porsche a nikoliv v elektromobilu. V rámci řízení pak budete cítit naprostou jistotu, což je vskutku působivé, neboť vše má pochopitelně na povel elektrický posilovač.

Mimo to zde máme skvělý výhled, stejně jako v úvodu zmíněné nízké těžiště, díky kterému nemáte v žádné zatáčce pocit, že by se karoserie nakláněla. Ovšem hlavně ve chvílích, kdy se z táhlých oblouků stanou utažené vlásenky, zjistíte, že jakkoliv Porsche odvedlo dobrou práci, fyzikální zákony porazit nedokázalo. Benzinová Alpina totiž při průjezdu zatáčkami dokáže využít přesunu hmotnosti a tím být i výrazně zábavnější.

Jakmile se tedy rozhodnete za volantem pobavit, je Porsche spíše chladné. Navíc při nájezdu do zatáčky vás zarazí, že jeho brzdy zpočátku nereagují na pohyb pedálu. Nejde pochopitelně o nic nebezpečného, v případě potřeby stačí zesílit tlak a Taycan zastaví na pětníku. Ovšem s Alpinou si můžete více hrát a využívat toho, že stabilizační systém dovolí auto na brzdách odlehčit, poslat do zatáčky lehoulince bokem a pak jej řídit více plynem než volantem. Jak tedy Britové dodávají, u Porsche je třeba počítat s přístupem "pomalu tam, rychle ven", zatímco Alpina je rychlá neustále.

Nejde nicméně jen o tento aspekt. Navzdory nižšímu výkonu je B3 Touring rychlejší i v přímce (3,9 sekundy vs. 4,1 sekundy při sprintu na stovku). A přestože je také menší, disponuje větší kapacitou zavazadelníku, ač ve srovnání s Porsche nemůže využít i prostor na přídi. Kromě toho tu máme také nižší cenu, ve finále tak vlastně není co řešit. I když vozu z Zuffenhausenu nikdo nemůže upřít přitažlivost, stejně jako transparentnost jeho chování a vyrovnanou náturu. V rámci elektromobility tak jde o nastavenou laťku, v rámci všech aut ale již nikoliv.