cs

Konec je v nedohlednu. Volkswagen vyhlíží další krizi čipů

22.12.2021

Vedení koncernu Volkswagen předpokládá, že v roce 2022 opět dojde ke zhoršení globálního nedostatku polovodičových čipů. Společnost počítá s tím, že krize spojená se snížením produkce bude trvat až do následujícího roku. Informace z prostředí blízkého nejužšímu vedení automobilky Volkswagen přinesl německý web Manager Magazin, který se odvolává na své zdroje. 

Podle zdrojů automobilka z Wolfsburgu počítá se scénářem, ve kterém bude nedostatek polovodičových čipů trvat až do roku 2023.

Nejpesimističtější předpověď počítá s poklesem výroby koncernu za rok 2022 na celkové číslo 8 milionů vyrobených aut. To je přitom ještě o milion méně vozidel než v roce letošním, který byl považován za katastrofální. S podobnou prognózou počítají údajně i v Mercedesu nebo BMW.

Aby se koncern VW, tedy mimo Volkswagen také Škoda nebo Seat, vypořádal s krizí, vedení vyhlásilo prodloužení prázdninové přestávky výroby až do 10. ledna. Stejně tak postupuje i sesterská automobilka Audi, jejíž vedení se rovněž nechalo slyšet, že očekává stále špatnou situaci trvající i několik měsíců.

Pesimističtí jsou mimo jiné také v Porsche, další německé automobilce spojené s koncernem VW. Podle jejího vedení by výrobci neměli čekat, že se stane zázrak, a měli by vzít vše do vlastních rukou. "Každý, kdo věří, že se čipová krize v příštím roce uklidní sama, se mýlí," uvedl generální ředitel Porsche Oliver Blume.

Vánoční dárky nejvýhodněji z ověřených českých e-shopů? Srovnejte si ceny na Zboží.czTip od SeznamuBosch investuje jmění do vývoje čipů, miliardy ale krizi jen zmírníAutoMoto

Automobilový průmysl tak pravděpodobně čeká další těžký rok. Například letos v září odhady naznačovaly, že nedostatek polovodičových čipů stál výrobce automobilů celkem 210 miliard dolarů ve ztrátě, což je v přepočtu přibližně 4,6 bilionů korun. Zapříčinil to fakt, že se za toto období meziročně vyrobilo o 7,7 milionu aut méně.