cs

Jedno z nejluxusnějších čínských SUV už je za branami Evropy, i takové stojí jen 547 tisíc

31.10.2021

Číňanům roste sebevědomí a mimo hranice své domoviny nevyráží jen s dostupnými auty pro masy, ale i luxusně střiženými modely. I ty ovšem nadále patří mezi dostupné, skutečně drahých čínských aut existuje jen hrstka. 

Changan je už několik let jednou z nejúspěšnějších čínských automobilek, a to zdaleka ne jen na domácím trhu. Letos v dubnu ale nastal v její popularitě zlom, neboť se v Číně stala úplně nejžádanější značkou domácí provenience, kterou zůstala i v květnu. Udržet tuto pozici se sice automobilce nepodařilo a v září se musela spokojit s pozicí čínské čtyřky, i to lze ale považovat za úspěch, však na první Wuling ztrácela jen 12 tisíc prodaných aut.

Značka si tak troufá stále výš a za pomyslný zlom lze považovat novou modelovou řadu UNI. Pod tímto názvem Číňané nabízí vozy, které jsou vyvedené v novém designovém směru a sází na větší konektivitu i efektivnější motory. První vlaštovkou se loni v létě stalo menší SUV UNI-T, které s délkou 4 515 milimetrů bylo i jistou konkurencí pro již existující model Changan CS55. Oproti němu je ale o chlup delší a především nižší. Tedy jinými slovy, důraz byl při vývoji kladen hlavně na styl, nikoliv až tak na praktičnost. Jakkoliv ta i díky rozvoru 2 710 mm zůstává na výši. Uvnitř pak UNI-T mohlo zaujmout nejen digitálními displeji, ale i neobvyklým joystickem. S jedna-pětkou pod kapotou pak pracuje s výkonem 177 koní.

Na sklonku roku ale přibyl druhý do party, který je pro nás přece jen zajímavější. Jde o model UNI-K, který je 4 865 mm dlouhý, 1 948 mm široký a 1 700 mm vysoký. Není to tedy žádný prcek, což potvrzuje i rozvor 2 890 mm. A zaujme na něm také jeho vzhled. Ten trochu připomíná Porsche Cayenne Coupe a třebaže v řadě detailů se liší, celkový dojem je podobný. Německý zástupce ostatně není daleko ani s rozměry, byť je oproti čínské konkurenci o něco delší, širší i nižší. A jako ona disponuje propojenými zadními lampami, byť na stylové třetí brzdové světlo UNI-K ve spoileru musí zapomenout.

Kde Čína hraje ve srovnání s Porsche druhé housle, je motorový prostor. Na zmiňovanou jedna-pětku sice podruhé nedošlo, ovšem ani dvoulitr není zrovna velkoobjemovou jednotkou. Produkuje ovšem přijatelných 233 koní výkonu a 360 Nm točivého momentu, který osmistupňová automatická převodovka Aisin primárně přenáší na přední kola. Za příplatek si nicméně zákazníci budou moci dopřát také pohon všech, standardně nejméně 21palcových kol.

Přesunout se můžeme do kabiny, kde oproti prvotině UNI-T udělali Číňané ještě větší pokrok. Kromě digitálního přístrojového štítu přišla širokoúhlá obrazovka multimediálního systému, která byla úmyslně nakloněna v úhlu 13 stupňů. Zredukována tak byla vzdálenost, jakou musí oči urazit mezi displejem a vozovkou, což má zvyšovat bezpečnost jejího používání. Kromě toho dostala i chemicky zpevněné sklo Gorilla Glass, které zostřuje obraz a eliminuje zanechané otisky prstů. I to má pomáhat bezpečnosti.

Do prodeje novinka zamířila na přelomu roku a přestože se tituluje jako absolutní vrchol nabídky Changanu a jedno z nejluxusnějších čínských SUV vůbec, není nijak zvlášť drahé. Základní provedení vozu Excellence s dvoulitrem, pohonem předních kol a velmi bohatou výbavou, ve které nechybí ani elektrická sedadla, stojí jen 157 900 yuanů, tedy asi 547 tisíc Kč. To je hodně málo na tak velký, silný a vybavený vůz. A ani absolutní vrchol není drahý - verze Noble s pohonem 4x4 a vší probíranou výbavou včetně např. ventilovaných sedadel stojí 188 900 yuanů, tedy asi 655 tisíc Kč. O něčem takovém nelze v Evropě za podobné peníze ani uvažovat.

Changan se i proto rozhodl s novinkou zamířit na západ do Evropy teď už stojí před jejím branami. Auto už získalo schválení pro provoz v Rusku a přilehlých zemích, kde se začne prodávat v prosinci jako vrchol nabídky značky a jeden z čínských vrcholů obecně. Za kolik, zatím nevíme, dalším cílem jsou ale země EU, do kterých už je to z Ruska jen kousek. Podívejte se na auto níže, nezajímavě opravdu nevypadá. Jak jezdí, budeme teprve muset zjistit.