cs

Jediná ztrátová Škoda posledních dekád dostane nástupce, přes varování mnohých

04.05.2022

Hned několik šéfů velkých automobilek říká, že takový model je past, nový generální ředitel Škody je ale zjevně přesvědčen, že něco jako ziskové Citigo-e iV vyrobit lze. I když se s ním firma už jednou spálila.

Letos se zavřela voda za jednou kapitolou existence Škody. Česká automobilka na sklonku léta potichu odpískala model Citigo-e iV, který dnes už koupíte leda ze skladových zásob. Důvod? Neoficiální informace z firmy opakovaně potvrdily, že firma na každém prodaném kuse prodělává přes 200 tisíc Kč a nabízí ho jen proto, že ji pomáhá snížit flotilové emise CO2. A tedy potenciální pokuty placené EU za jejich překročení - pro automobilky je lepší prodělávat na prodaných autech než ty samé peníze převést na účty EU.

V oficiální rovině firma takový postup odmítá, je ale jasné, že mlží - kdyby tomu tak bylo, proč by vůz vyřazovala z nabídky? Zájem o něj byl, a to dokonce takový, že překračoval uměle nastavené výrobní kvóty dané do kontextu právě s tím, aby počet vyrobených aut jen a pouze snížil emisní průměr, víc nic. Nyní má firma v nabídce mnohem dražší plug-in hybridy a elektrický Enyaq, které průměrné emise mohou snížit též a prodělat na nich může méně, nebo na nich nemusí prodělat vůbec.

Je tedy logické, proč je preferuje před malým elektromobilem a proč se také tvrdilo, že vůz žádného nástupce nedostane. Malé elektrické auto je podle jiných automobilek past, ze které koukají jen ztráty a nejlépe to nedávno popsal nový šéf Renaultu Luca de Meo: "Víme, že s nadcházejícími regulacemi budou malá auta tou cenou, kterou budeme muset zaplatit. Je to něco, co si regulátoři neuvědomují. Honba za splněním regulatorních požadavků bude penalizovat malá auta, dokud z nich neuděláte elektromobily. Na druhou stranu, ceny akumulátorů nejdou dolů, takže je to past," říká de Meo.

Přesně do té se Škoda se Citigo-e iV chytila. I když šlo o velmi drahé malé auto, stejně bylo ztrátové. Člověk by tak skutečně čekal, že stejnou cestou se Češi nevydají, nový šéf firmy Thomas Schäfer ale nedávno naznačil, že s takovým vozem počítá. A nyní své myšlenky rozvedl v rozhovoru pro britský Auto Express.

Škodovka tak výhledově plánuje, že jakmile Volkswagen dokončí modifikovanou elektrickou platformu zvanou zatím MEB-entry, vypůjčí si ji a na jejím základě postaví něco levnějšího. "Je to lepší strana rodinných vztahů, nemusíte si dělat všechno sami," říká Schäfer. Není pak nemístné si to vykládat tak, že zatímco VW počítá s malým elektrickým autem v ceně okolo 20 tisíc Eur (527 tisíc Kč), Škoda se bude chtít dostat na stejných základech s cenou níže.

Výsledkem by měl být nepřímý nástupce Citigo-e iV s délkou do čtyř metrů, Schäfer ale říká, že to není priorita. Nejprve tu bude Enyaq, pak jeho verze kupé a následně větší auto stojící těsně pod ním. Až poté lze pomýšlet na nový malý elektromobil, dříve jak o druhé polovině dekády začínající za necelé tři týdny se tady ale nebavíme v případě žádné elektrické novinky, vyjma druhé verze Enyaqu.

Je pochopitelně otázkou, jak bude svět za pět let vypadat, malé elektrické auto možná půjde vyrobit beze ztrát, možná nikoli. Konkurenti z Renaultu, PSA nebo FCA si to nemyslí, Škoda zjevně ano. Uvidíme, kdo bude mít pravdu, na závěr už tak dodáme jen to, že jakkoli Škoda počítá s něčím jako "elektrickou Octavií", samotná Octavia ve své nikoli čistě elektrické podobě nyní figuruje v plánech firmy i za hranicí roku 2030. "Je to náš klíčový, klíčový model," ujišťuje Schäfer.