cs

Jeden z největších českých autobazarů prodával stovky aut s přetočeným tachometrem

28.02.2022

Trvalo to zhruba pět let, ale nakonec spadla klec. Děčínští kriminalisté ukončili případ podvodů s vozidly se škodou přibližně 16 miliónů korun. Vozy s přetočenými tachometry údajně končily v jednom z největších českých autobazarů

Děčínští kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality po zhruba pěti letech ukončili dlouhodobě rozpracovaný případ podvodů s vozidly, který, co do rozsahu a způsobené škody, nebyl v ČR po dlouhá léta zaznamenán. Policejní vyšetřovatel podal návrh na obžalobu tří fyzických osob ve věku 46, 29 a 43 let, a dále dvou právnických osob. Obviněný (46) jakožto organizátor v průběhu zhruba pěti let na různých místech v zahraničí (Spolková republika Německo, Španělsko a Francie), ale zejména ve Spolkové republice Německo, nakupoval prostřednictvím dalších osob motorová vozidla. U těchto vozidel následně pozměnil stav ujetých kilometrů a takto upravené vozy prodal dále do jednoho z největších autobazarů v ČR.

Podle mluvčí policie Ústeckého kraje, por. Veroniky Hyšplerové, je v tuto chvíli prokázáno 321 vozidel, u nichž došlo ke stočení kilometrů. Ve většině případů šlo ze všech zakoupených vozidel 90% do autobazarů a 10% potom přímo ke kupujícím. Škoda, kterou kriminalisté vyčíslili, je rozdíl mezi cenou za kterou nakoupili a za kterou prodali. Jedná se zhruba o 16 miliónů korun. Obviněným za trestný čin podvodu hrozí trest odnětí svobody v rozmezí od 5 do 10 let. Stíhání je vedeno na svobodě.

Přetáčení tachometrů je jedním z největších problémů, se kterým se zájemci o nákup ojetého vozu setkávají. Získat informace o stavu ujetých kilometrů totiž není vůbec snadné. I přes existenci různých platforem, jako je například databáze ministerstva dopravy, se kupující k objektivním informacím dostávají jen velice obtížně. Především u vozidel, která jsou do ČR dovážena ze zahraničí, servisní historie často zcela chybí.

Například podle společnosti carVertical, která je pravděpodobně největším evropským poskytovatelem dat o vozidlech, může být až 48 procent vozidel, prověřovaných v tomto systému v České republice, nějakým způsobem poškozeno. Dalších 11 procent kontrolovaných vozidel pak může mít přetočený tachometr.

Při nákupu ojetého vozu se proto rozhodně vždy vyplatí ověřit si servisní historii vozidla v nezávislých systémech. Platforma Ministerstva dopravy je zcela bezplatná, obsahuje však většinou data o vozidlech z České republiky. Systém carVertical je placená služba, obsahuje však data o vozidlech nejen z celé Evropy, ale i ze zámoří.