cs

Japonský kombík, který by zatopil i Octavii, dostal výkon, o němž si Škoda může nechat jen zdát

26.11.2021

Už standardní provedení dokáže zaujmout tím, jak moc výkonu na takové auto nabízí a ostrá verze je ještě jinde. Subaru Levorg bude nyní k dispozici jako STI Sport R s přeplňovanou dva-čtyřkou o 275 koních.

Druhá generace Subaru Levorq byla představena již v roce 2019. Do vínku dostala nově vyvinutý 1,8litrový motor, u kterého se japonská automobilka zaměřila jak na výkon, tak na spotřebu. Díky technologii spalování méně bohaté směsi tak dokázala snížit žíznivost z 6,2 na rovných 6 litrů na 100 kilometrů. Jakkoli se jedná o úspěch, který navíc nemá daleko k realitě, pro evropské úředníky jsou stěžejní hlavně data dosažená v laboratořích. A jelikož takto spotřeba odpovídá 139 gramům CO2 na kilometr, dostal Levorg stopku.

Pokud vás nepřítomnost nového japonského kombíku v Evropě mrzela, nyní můžete rovnou vytáhnout kapesníky a začít ronit krokodýlí slzy. Automobilka s logem odkazujícím na hvězdokupu totiž vyrukovala s novou variantou STI Sport R, která dostala do vínku přeplňovaný 2,4litrový motor z nového Subaru WRX. Tato pohonná jednotka produkuje 275 koní a 375 Nm točivého momentu, tedy o poznání více než základní jedna-osma, u které lze počítat se 177 koňmi a 300 Nm. Obě verze nicméně spojuje pohon všech kol, stejně jako převodovka CVT.

Subaru si bylo vědomo toho, že zmíněný automat není zrovna vysněnou volbou nadšenců, a proto převodovku patřičně přepracovalo. Počítat lze tedy s uzamčenými osmi virtuálními stupni, stejně jako byla tato verze dále osazena voličem jízdních režimů s módy Comfort, Normal, Sport, Sport+ a Individual. Dále tu pak máme elektronicky ovládané tlumiče či agresivnější bodykit, 18palcová litá kola a mohutnější koncovky výfuku. Chybět pak nemohou ani známá růžová loga STI.

S vizuálními novinkami je spojena i níže postavená varianta STI Sport, ta si nicméně již musí vystačit s onou jedna-osmou. Motor přitom produkuje stejný výkon jako základní provedení kombíku. I na to pak ostatně Japonci pamatovali, v nabídce se tak nyní objevuje i příplatkové střešní okno, elektronicky ovládané víko zavazadelníku či poslední verze bezpečnostního systému EyeSight X. Vůz je pak možné objednávat v osmi barvách včetně nových odstínů Ceramic White, Sapphire Blue Pear a Ignition Red.

Lze pak už jen dodat, že verze STI Sport R se vůči zbytku portfolia liší také koženým čalouněním a kůží obšitým volantem. Za ním se pak skrývá 12,3palcový digitální přístrojový štít, jemuž společnost dělá 11,6palcová dotyková obrazovka multimédií. Ceny vrcholného provedení přitom v Japonsku startují na 4 389 000 JPY (cca 864 tisíc Kč), což je značný nárůst vůči základním 3 102 000 JPY (610 tisíc Kč). Na evropské poměry to ale odrazující ceny rozhodně nejsou.