cs

Jakým proudem nabíjet autobaterii-stáří autobaterie

30.11.2021

Stále ještě existuje spousta motoristů, kteří nabíjejí baterii postaru. To znamená, žádná automatika, ale klasická nabíječka. 

Pomocí klasické nabíječky lze nabíjet pouze olověné akumulátory s "volným" elektrolytem. To znamená ten starší typ, který je ale dodnes osazen ve většině automobilů. Nikdy nesmíme manuální nabíječkou nabíjet gelové nebo AGM baterie. Ty by se tím zničily a tak potřebují speciální automatické nabíječky. Důvodem je vyšší nabíjecí napětí, při kterém dojde k rozkladu gelu (gelové baterie), nebo ztrátě elektrolytu ("vysušení") u AGM baterií. V obou případech je to konec životnosti těchto baterií.

Jedna desetina

Jestli je potřeba akumulátor dobít, si můžete ověřit změřením klidového napětí pomocí voltmetru. Před měřením by měl být akumulátor několik hodin v klidu, aby bylo napětí ustálené. Za kritickou hranici, kdy už je třeba baterii dobít, se považuje 12,5 V. Nabíjecí proud by měl být 1/10 kapacity autobaterie, Často se podceňuje potřebný čas pro úplné nabití baterie. Dobití do 80 % proběhne rychle, ale baterii je potřeba občas dobít zcela, a na to počítejte alespoň 14 hodin. Ničemu neuškodí, když se bude akumulátor nabíjet nižším proudem, ale o to více se pak prodlouží doba nabíjení.

Pozor na vodík

  • Před nabíjením se pozorně seznamte s bezpečnostními pokyny v návodu k baterii. Nedodržením předpisů může dojít k vážnému a trvalému poškození zdraví i majetku.
  • Uzavřené, GEL a AGM baterie musí být nabíjené jen nabíječi k tomu výrobcem výslovně určenými. V žádném případě nesmí být použity rychlonabíječky a nabíječky bez automatické regulace proudu a napětí.
  • Uzavřené, GEL a AGM baterie neumožňují doplnění elektrolytu. Nemají žádná víčka, nicméně baterie je odvětraná přes odvzdušňovací otvory nebo bezpečnostní přetlakové ventily (AGM).
  • U baterií s víčky zkontrolujte hladiny elektrolytu ve všech článcích. Pokud jsou pod horní hrany desek, doplňte elektrolyt destilovanou vodou nad hrany desek. Na horní hladinu doplňte elektrolyt až po nabití baterie.
  • Zastavte nabíjení, jestliže baterie začíná silně plynovat, (malé plynování je normální jev během posledních fází nabíjení) nebo roste teplota baterie nad 50° C.
  • Směs vodíku a kyslíku uvolňující se při nabíjení je vysoce explozivní. Plyny se mohou z baterie uvolňovat i při otřesech a manipulaci. Nabíjejte pouze v dobře větraných prostorách a po nabíjení nechte 30 minut baterii "uklidnit".

Výhody automatických nabíječek

Jestliže nechcete nic hlídat, nic měřit a obecně dělat z nabíjení vědu, pořiďte si automatickou nabíječku. Ceny začínají i hluboko pod tisícikorunou, za lepší model zaplatíte zhruba patnáct stovek. Mikroprocesor řídí nabíjecí proud a většina nabíječek zvládne bez problémů dobít všechny druhy akumulátorů.

Kde se dá zjistit stáří autobaterie v motoru vozidla

Každého čas od času napadne, že by bylo vhodné zjistit, jak stará je autobaterie ve voze. Při případné výměně je nutné znát přesný typ a rozměr baterie, kvůli koupi nové. A proto je dobré znát i stáří baterie a připravit se na výměnu. 

Datum výroby auto akumulátoru vám může pomoci dešifrovat stáří už v obchodě, abyste měli jistotu, že kupujete "mladou" baterii a ne nějaký tři roky starý produkt. Jenže ne vždy se rozluštění roku výroby podaří, nebo se na akumulátoru vůbec nenachází. Pokud jste sami kód data výroby nenašli, neváhejte se zeptat obchodníka. Ten poctivý by vám měl umět odpovědět.

Ať už se jedná o baterii do vozu nebo motorky, je vhodné, aby člověk rozuměl symbolům čísel a písmen, které se na ni nachází. To nejdůležitější co vás bude zajímat je asi rok výroby. Jestliže se jedná o nový stroj, pak bude stáří uvedeno na pólech baterie z prvomontáže. Nečekejte ale že bude na stejném místě, jakmile koupíte tu novou. Ve většině případů je to vytlačená nebo vyražená číselná řada, někde se mohou vyskytovat i písmena, ze které snadno odvodíte den, měsíc a rok výroby. Nutno ale podotknout, že každý výrobce baterie má svůj vlastní postup pro umisťování data výroby na povrch baterie a v některých případech ho tam ani nenajdete.

V jiných případech - těch jednodušších - je na baterii speciální štítek, kde je datum zaznamenáno. Ale existují i typy baterií, které opravdu jen horkotěžko dešifrujete. Pokud ale patříte mezi majitele baterií, které na sobě žádná taková tomu podobná čísla a písmena nemají, pak je možné, že sami přesné datum nezjistíte. Pokud to opravdu nutně potřebujete vědět, můžete kontaktovat výrobce, který by vám dle značky a kódu mohl rok výroby dohledat.

Vyrobeno - neznamená v provozu

Datum výroby znáte, nikde se už ale nepíše o tom, jaký den nebo rok byla baterie uvedena do provozu - což je mimo jiné mnohem důležitější faktor. Snadno tak prodejce naskladní autobaterie, které zůstanou na krámu i několik měsíců, než se vyprodají - což ničemu nevadí, dokud nebyly uvedeny do provozu. Zjištění data výroby je tedy pouze orientačního charakteru, na který by se člověk neměl příliš spoléhat a dávat váhu tomu, zda-li akumulátor vydržel dlouho nebo ne.