cs

Jak se zbavit much na kapotě auta? Na houbičku zapomeňte

13.09.2021

Během teplých měsíců, mezi které bez pochyb patří i současné září, je to hned. Stačí se projet v podvečer kolem řeky a čelní masku auta máte pokrytou mouchami a muškami, že takřka nepoznáte barvu vozu. A leckdy nemusíte jezdit ani k vodě. Hmyz všech velikostí i tvarů si zkrátka kapotu vašeho auta vždycky najde. Ale co s tím? 

Prevence neexistuje. Jedině snad s autem nejezdit a nechat ho schované v garáži. Lepší ale je vědět, jak se hmyzu z čelní masky účinně zbavit. Pokud jsou mouchy na autě už zaschlé, někdy spíše připečené, nepomůže ani myčka. I kartáče moderních mycích linek jsou na ně krátké. Nezbývá než vzít očistu do vlastních rukou. Ale pozor - při aplikaci některých "zaručených" postupů si můžete vozidlo snadno poškodit.

V první řadě je dobré nenechat mouchy na kapotě úplně přischnout. Znamená to sice častější péči, ale jedině tak se nestane z odstraňování hmyzu bojová hra. Čím více se mouchy a mušky na kapotě sluncem "zapečou", tím hůře se pak dostávají dolů. Jejich těla navíc obsahují poměrně agresivní kyseliny, které při dlouhodobějším působení mohou trvale poškodit lak auta.

Jak na mytí auta doma

Největším pomocníkem na odstranění hmyzu z kapoty auta je chemický přípravek v rozprašovači, který koupíte na každé benzince. Pokud si myjete auto doma a nemáte speciální přípravek po ruce, můžete použít například klasický mycí prostředek jako jar, účinnost ale bude značně nižší.

Přípravek naneste na exponovaná místa a nechte chvíli působit. Přibližně po dvou minutách smyjte proudem vody, mokrým hadrem z mikrovláken nebo mokrou měkkou houbou do koupele. V žádném případě ale nepoužívejte houbičku na mytí nádobí, tedy zejména její hrubou stranu. Je známa řada případů, kdy majitel vozu leštil houbičkou svého dvoustopého miláčka tak vehementně, až si vůz nepěkně poškrábal. Kromě much totiž po kapotě auta roztíráte i mikroskopické kamínky a zrnka prachu, které mohou v laku vytvořit škrábance. Skutečně k tomu dojde snáz, než by se mohlo zdát.

Takhle to dopadá, když se snažíte dostat něco z kapoty auta za pomoci houbičky na nádobí. Zbytky lepidla po nápisu jsou sice pryč, část laku ale také

Pozor si dávejte na různé babské rady, kterých je internet tradičně plný. Neříkáme, že nemáte používat na utírání místo speciálního hadříku starou záclonu a místo chemického přípravku dva litry coly, říkáme jen, že my to neděláme a dělat rozhodně neplánujeme. Ať si internet říká, co chce, poničený lak si od autora takového příspěvku necháte proplatit jen stěží.

Odlepit mouchy prý pomůže i olej ve spreji (například známý WD-40), my v redakci ale postřiku vozu olejem příliš nefandíme, už vůbec ne v případě čelního skla. Zbytky oleje totiž mohou rozmazat stěrače a vy pak budete mít výhled z kabiny jako z akvária. Ať zvolíte jakýkoliv způsob, jednoho doporučení byste se měli držet každopádně - při odstraňování hmyzu z kapoty se vyvarujte síly, lak vašeho auta vám poděkuje.

Jak odstraňujete hmyz z kapoty auta vy? Máte nějaký osvědčený postup? Podělte se o něj s ostatními čtenáři v diskuzi!