cs

Izraelská firma vyřešila poslední velký problém elektromobilů, Éra ropy tak rychle končí

29.08.2021

Zřejmě jedna z posledních velkých nevýhod, která je ale při debatách o elektromobilech téměř vždy terčem útoků od jejich popíračů, tedy rychlost nabíjení, zřejmě brzy padne 

Firma StoreDot pocházející z Izraele, která se zabývá vývojem extrémně rychlých nabíjecích baterií totiž podala novou patentovou přihlášku na technologii jež způsobí revoluci v dobách nabíjení baterií elektromobilů.

Nabití do plna i za méně jak pět minut

Technologie XFC, tedy baterií pro elektrická vozidla s extrémně rychlým nabíjením by navíc podle společnosti měla být nabídnuta jako open source, tedy jako technologie, která bude dostupná i pro ostatní vývojáře baterií či automobilky. Společnost tak chce přispět ekosystému elektromobility a baterií jejichž technologie jsou právě pro růst tohoto segmentu zásadní.

Jak už bylo uvedeno, právě doba nabíjení elektromobilů je častou zmínkou u odpůrců elektromobilů, ale i u jejich majitelů, kteří by samozřejmě na delších cestách své vozidlo rádi dobíjeli rychleji. Technologie, která prolomí současné doby nabíjení by tak měla zajistit dramatické rozšíření elektromobilů s kterým mnohé světové velmoci počítají i v boji za snížení klimatických dopadů lidstva.

Nová technologie StoreDot by tak měla nabídnout možnost nabíjení mnohem vyššími nabíjecími proudy než jsou dnes používané. Tím dojde k razantnímu vylepšení doby nabíjení a to zároveň bez snížení bezpečnosti celého procesu.

Za stejnou cenu jako jsou dnešní dostupné technologie by tak mělo XFC nabídnout i o 50 % rychlejší nabíjení elektromobilů. To by znamenalo nabití elektromobilu na plnou kapacitu i za méně jak pět minut, což už je rozhodně doba srovnatelná s tankováním plné nádrže benzínu či nafty.

Technologie analyzuje baterii a upravuje nabíjení v reálném čase

Patent, který nyní společnost podala zahrnuje pokroky jak v oblasti hardwaru tak i softwaru, který celý nabíjecí proces řídí. Díky takzvané funkci booster je pak možné baterii analyzovat a v reálném čase upravit její schopnost přijímat vyšší nabíjecí proud. Software by měl tak řešit i rychlé nabíjení bez přehřívání.

Jak uvedl Dr. Doron Myersdorf, generální ředitel společnosti StoreDot: "Toto je důležitý krok pro globální komunitu elektromobilů, protože nám všem umožní rychlejší nabíjení s minimálními změnami stávající infrastruktury a budoucího procesu nasazení. Proto jsme přesvědčeni, že je zásadní nabídnout tuto špičkovou inovaci jiným organizacím na bázi open source."

Společnost již v současné době vede rozhovory s mnoha světovými výrobci elektromobilů, kterým by měl nové sériově vyráběné baterie dodávat už do roku 2024.