cs

Historie každého auta lze zdarma dohledat na oficálním webu. Nikdo o něm ale neví

07.01.2022

Jak zjistit, zda sedí stav tachometru? Kdy auto absolvovalo technickou kontrolu? A zda mělo nebo nemělo závady, které mu bránily v provozu? Toto všechno jsou informace, které dnes už můžeme zjistit. Obvykle stačí detaily o konkrétním voze a buď zaplatit firmám, které nám dané informace zjistí, nebo využít web Ministerstva dopravy. 

Roky opomíjený web

Nejde přitom o žádnou novinku, jelikož web www.kontrolatachometru.cz byl spuštěn už v lednu roku 2015. Existuje tedy již dlouhých 7 let, a přesto je mnohými motoristy opomíjen. Důvod je celkem jasný - není nijak výrazně promován a málokdo tuší, že si základní informace o voze může zjistit zcela zdarma.

Pomoc při koupi ojetiny

Web má za cíl pomáhat především lidem, kteří mají v plánu koupit si ojetinu. Každý ví, že trh s ojetými vozy je nebezpečnou džunglí, kde se čeká na oběť. Na neznalého kupujícího, který se nechá obalamutit líbivými řečmi a nedbá na to, jak je to s vozem doopravdy. Tomu se před sedmi lety Ministerstvo dopravy rozhodlo zabránit a spustilo web, který má za cíl zpřístupnit dostupné informace o vozidlu.

Zdroj obrázku: Freepik

Informace o prohlídkách

Dá se říct, že web poskytne řadu stejných informací, za které se u soukromých firem platí. Zájemce o ojetinu zde může najít jak informace o termínu, tak i typu prohlídky. Dohledá si dokonce číslo protokolu i výpis případných závad, které auto na STK mělo. Dalším důležitým údajem je i stav tachometru, díky kterému lze snadno zjistit, zda auto nemělo tachometr stočený.

Stačí veřejný údaj

Nejenom že je služba Ministerstva dopravy zdarma, ale je i zcela jednoduchá. Jediné, co stačí mít, je VIN vozidla. Ten bývá součástí i mnoha prodejních inzerátů, a tak lze z pohodlí domova za pár vteřin zjistit historii každého auta, které má kupující v hledáčku. A hned ví, zda za to dané auto stojí, nebo je s ním něco v nepořádku. A to ať jde o tachometr, nebo jeho závady.